Xalqaro moliyaviy tahlilchi Bloomberg agentligi o‘tgan yilning mart oyida e’lon qilgan yangi hisobotga ko‘ra, Shimoliy Koreya hozirda davom etayotgan Ukraina urushi jarayonida Rossiya Federatsiyasiga jiddiy harbiy yordam ko‘rsatmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yordamning qiymati taxminan 7,67 milliard dollardan tortib 14,4 milliard dollargacha bo‘lgan oralig‘da baholanmoqda. Bu hisob-kitoblarni Janubiy Koreyaga qarashli Milliy xavfsizlik strategiyasi instituti olib borgan bo‘lib, tadqiqot natijalari 2023 yilning avgustidan boshlab kelasi yilning dekabrigacha bo‘lgan davrni o‘z ichiga oladi.
Mutaxassislar qiymatdagi katta farqni o‘q-dori va harbiy texnikaning aniq turi hamda yetkazilgan hajmi haqida to‘liq ma’lumotlarning yetishmasligi bilan izohlaydilar. Hisobotda ta’kidlanishicha, Rossiya Shimoliy Koreyaga qarzdorliklarni asosan sun’iy yo‘ldoshlar orqali aniqlash qiyin bo‘lgan zamonaviy harbiy texnologiyalar va yuqori aniqlikdagi maxsus komponentlar orqali qoplab bormoqda.
Xabarlarga ko‘ra, bunday aniq texnikalar umumiy kompensatsiyaning deyarli sakkizdan o‘n yettigi foizini tashkil etadi. Bu raqamlar Koreya mudofaa tahlillari instituti tomonidan avvalroq berilgan baholardan bir oz past bo‘lib, ular o‘sha paytda Shimoliy Koreyaning Rossiyani qo‘llab-quvvatlashdan olgan foydasini yuz millionlab dollarga yaqinroq deb hisoblagan edi.
Moskva va Pxenyan o‘rtasidagi harbiy hamkorlik Vladimir Putin va Kim Chen In 2024 yilda Rossiya yetakchisining o‘ttiz yil ichidagi Shimoliy Koreyaga qilgan ilk rasmiy tashrifi paytida strategik sheriklik bitimini imzolaganidan keyin yanada mustahkamlandi. Ushbu kelishuvga muvofiq, agar ikki davlatdan biri qurolli hujumga uchrasa, ikkala tomon ham bir-biriga harbiy yordam ko‘rsatishga majbur bo‘ladi.
Hisobotda shuningdek, ilk yirik qurol yetkazib berishlar 2023 yilning avgustida boshlangani va o‘tgan yilning oktabr oyining o‘rtalarida Shimoliy Koreyaning ming besh yuz nafar maxsus kuchlar askari Vladivostok shahriga yetib kelgani qayd etilgan. Janubiy Koreya markaziy bankining e’lon qilgan ma’lumotlariga ko‘ra, Shimoliy Koreya iqtisodiyoti o‘tgan yilda 3,7 foizga o‘sishni ta’minlagan bo‘lib, bu 2016 yildan beri kuzatilgan eng tez sur’atlardir.
Mamlakatning nominal yalpi milliy daromadi qariyb 44,4 trillion vonni tashkil etdi va bu ko‘rsatkich Janubiy Koreya darajasining taxminan 1,7 foiziga teng keladi. Ushbu o‘sish mamlakatning xorijiy hamkorlar bilan bo‘lgan harbiy va iqtisodiy aloqalarining kengayishi natijasida yuzaga kelgan deb baholanmoqda.

Северная Корея оказывает России военную помощь, оцениваемую в миллиарды долларов
Согласно новому отчету, опубликованному международным финансовым аналитическим агентством Bloomberg в марте прошлого года, Северная Корея оказывает серьезную военную помощь Российской Федерации в ходе продолжающейся войны на Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Стоимость этой помощи оценивается в диапазоне от примерно 7,67 миллиарда долларов до 14,4 миллиарда долларов. Эти расчеты были проведены Институтом национальной стратегической безопасности Южной Кореи, и результаты исследования охватывают период с августа 2023 года по декабрь следующего года.
Эксперты объясняют значительную разницу в оценках отсутствием полной информации о конкретном типе боеприпасов и военной техники, а также об объемах поставок. В отчете отмечается, что Россия погашает свои долги перед Северной Кореей преимущественно за счет современных военных технологий и высокоточных специальных компонентов, которые сложно обнаружить со спутников.
По сообщениям, такая точная техника составляет почти восемь из семнадцати процентов общей компенсации. Эти цифры немного ниже предыдущих оценок, предоставленных Институтом корейского оборонного анализа, который в то время оценивал выгоду Северной Кореи от поддержки России примерно в сотни миллионов долларов.
Военное сотрудничество между Москвой и Пхеньяном еще больше укрепилось после подписания соглашения о стратегическом партнерстве во время первого официального визита российского лидера в Северную Корею за тридцать лет, состоявшегося в 2024 году. Согласно этому соглашению, если одно из двух государств подвергнется вооруженному нападению, обе стороны обязаны оказывать друг другу военную помощь.
В отчете также отмечается, что первые крупные поставки оружия начались в августе 2023 года, а в середине октября прошлого года в город Владивосток прибыли 1500 военнослужащих спецназа Северной Кореи. Согласно данным, опубликованным Центральным банком Южной Кореи, экономика Северной Кореи в прошлом году обеспечила рост на 3,7 процента, что является самым быстрым темпом роста с 2016 года.
Номинальный валовой национальный доход страны составил почти 44,4 триллиона вон, что примерно равно 1,7 процента от показателя Южной Кореи. Этот рост оценивается как результат расширения военных и экономических связей страны с зарубежными партнерами.