AQSH Ukrainaga qurol-yarog‘ yetkazib berishni qayta boshladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy juma kuni xalqqa qilgan videomurojaatida ma’lum qildi. Unga ko‘ra, Amerika Qo‘shma Shtatlari va Yevropa davlatlaridan ijobiy siyosiy signal va yordamlar kelmoqda.
Zelenskiy ta’kidlaganidek, ayniqsa AQSH va Yevropa do‘stlaridan olingan siyosiy belgilar yuqori darajada aniq va kuchli hisoblanadi. Barcha ma’lumotlarga ko‘ra, qurol yetkazib berish jarayoni qayta tiklandi.
Shu bilan birga, Ukraina rahbari qaysi turdagi qurollar yetkazib berilayotgani haqida aniq ma’lumot bermadi. Faqat Yevropa davlatlari tomonidan yangi mudofaa yordam paketlari tayyorlanayotgani alohida ta’kidlandi.
Ukraina uchun bu yordamlar muhim ahamiyat kasb etadi, chunki frontdagi vaziyat og‘ir va aniq mudofaa vositalari Ukraina armiyasining imkoniyatlarini mustahkamlashda muhim rol o‘ynaydi. Zelenskiy keyingi haftada Amerika tomoni bilan harbiy miqyosda hamkorlikni davom ettirishini, xususan general Kellog bilan harbiy masalalar bo‘yicha ish olib borilayotganini bildirdi.
Shuningdek, yangi Yevropa mudofaa paketlari ustida ishlanmoqda. Eslatib o‘tamiz, 1 iyul kuni Politico nashri AQSH Oq uyiga tayanib, Pentagon Ukrainaga Patriot zenit tizimlari uchun raketalar va boshqa yuqori aniqlikdagi o‘q-dorilar yetkazib berishni vaqtincha to‘xtatgani haqida xabar bergan edi.
Bu qaror AQSH zaxiralari kamaygani sababli qabul qilingan. Bundan tashqari, CBS telekanali ma’lum qilishicha, nafaqat Ukraina balki boshqa davlatlarga ham qurol yetkazib berish bo‘yicha vaqtinchalik cheklovlar joriy qilingan.
Bu Pentagon tomonidan olib borilayotgan inventarizatsiya va xavfsizlik tekshiruvining bir qismi hisoblanadi. Zelenskiyning yangi bayonoti AQSH va Yevropa mamlakatlarining Kiyevga harbiy yordamni yanada kengaytirishga tayyorligini ko‘rsatdi.
Keyingi haftalarda Ukrainaga yangi harbiy paketlar, jumladan zenit tizimlari, artilleriya snaryadlari va aniq zarba berishga qodir qurollar yetkazilishi kutilmoqda. Bu jarayon Rossiya bilan keskinlashgan munosabatlar fonida Ukraina uchun strategik ahamiyatga ega.
Zelenskiy G‘arbdan kelayotgan har qanday yordam mamlakat mudofaasi va suvereniteti uchun muhim tayanch ekanligini ta’kidladi. Mudofaa imkoniyatlarini oshirish maqsadida Kiyev har bir so‘z va harakatni jiddiy baholamoqda.
Shu tariqa Ukraina o‘z hududiy yaxlitligini saqlash va mustaqilligini himoya qilish uchun barcha imkoniyatlarni safarbar qilmoqda.

США начали поставки оружия Украине
Об этом заявил президент Украины Владимир Зеленский в своем видеообращении к народу в пятницу. По его словам, поступают позитивные политические сигналы и помощь из Соединенных Штатов Америки и европейских стран.
Как отметил Зеленский, особенно политические сигналы, полученные от друзей из США и Европы, являются высоко четкими и сильными. Согласно всем данным, процесс поставки оружия был восстановлен.
В то же время украинский лидер не предоставил конкретной информации о том, какие виды оружия поставляются. Только было особо отмечено, что европейские страны готовят новые пакеты оборонной помощи.
Для Украины эта помощь имеет важное значение, так как ситуация на фронте тяжелая, и конкретные средства обороны играют важную роль в укреплении возможностей украинской армии. Зеленский сообщил, что на следующей неделе американская сторона продолжит сотрудничество в военной сфере, в частности, с генералом Келлогом ведется работа по военным вопросам.
Также разрабатываются новые европейские пакеты обороны. Напомним, что 1 июля издание Politico со ссылкой на Белый дом США сообщило, что Пентагон временно приостановил поставки ракет для зенитных систем Patriot в Украину и других высокоточных боеприпасов.
Это решение было принято из-за уменьшения запасов США. Кроме того, телеканал CBS сообщил, что временные ограничения на поставки оружия введены не только для Украины, но и для других стран.
Это часть инвентаризации и проверки безопасности, проводимой Пентагоном. Новое заявление Зеленского показало готовность США и европейских стран расширить военную помощь Киеву.
В ближайшие недели ожидаются новые военные пакеты для Украины, включая зенитные системы, артиллерийские снаряды и оружие, способное наносить точные удары. Этот процесс имеет стратегическое значение для Украины на фоне обострения отношений с Россией.
Зеленский подчеркнул, что любая помощь, поступающая с Запада, является важной опорой для обороны страны и ее суверенитета. С целью повышения оборонных возможностей Киев серьезно оценивает каждое слово и действие.
Таким образом, Украина мобилизует все возможности для сохранения своей территориальной целостности и защиты своей независимости.