AQSH Meksika chegarasini pashsha xavfi uchun yopdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari Meksika bilan janubiy chegarasini vaqtincha yopishga qaror qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu cheklovlar migratsiyaga emas, balki chorva mollariga jiddiy zarar yetkazayotgan tropik hasharot — Amerika pashshasiga qarshi qaratilgan. Ushbu pashsha chorva mollarining terisiga tuxum qo‘yib, lichinkalari orqali og‘ir jarohatlar hosil qiladi.
Natijada hayvonlarda og‘riq, infeksiya va hatto o‘lim holatlari yuzaga keladi. Bu esa fermerlar uchun katta iqtisodiy zarar keltiradi.
AQSH bu muammoni hal qilish uchun uzoq yillardan buyon zararsiz, ya’ni sterillangan erkak pashshalarni ko‘paytirib, ularni yovvoyi urg‘ochilar bilan juftlashishi uchun havoga qo‘yadi. Ushbu usul 1970-yillarda Panama hududida muvaffaqiyatli qo‘llangan.
Ammo 2024 yil oxirida Meksikaning janubida Amerika pashshalarining soni qayta ko‘payib, ular Texas shtati tomon harakat qilmoqda. Agar pashshalar ushbu hududga kirsa, go‘sht sanoatiga katta zarar yetishi mumkin.
Shu sababli, AQSH hukumati Meksikadan kiradigan barcha tirik chorva mollarini vaqtincha qabul qilishni to‘xtatdi. Bu choralar pashshaning mamlakatga kirib kelishini oldini olishga qaratilgan.
Meksika prezidenti Klaudiya Sheynbaum esa bu qarorni tanqid qilib, AQSHning bu harakati go‘sht bozorini himoya qilish uchun tahdidni ortiqcha oshirib ko‘rsatish ekanligini bildirdi.

США закрыли границу с Мексикой из-за угрозы муравьев
Соединенные Штаты Америки решили временно закрыть свою южную границу с Мексикой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти ограничения направлены не на миграцию, а против тропического насекомого — американской мухи, которая наносит серьезный ущерб скоту. Эта муха откладывает яйца на коже животных, и их личинки вызывают тяжелые раны.
В результате у животных возникают боли, инфекции и даже случаи смерти. Это наносит большой экономический ущерб фермерам.
США на протяжении многих лет для решения этой проблемы размножают стерилизованных самцов мух и выпускают их в воздух, чтобы они спаривались с дикими самками. Этот метод успешно применялся на территории Панамы в 1970-х годах.
Однако к концу 2024 года количество американских мух на юге Мексики снова увеличивается, и они движутся в сторону штата Техас. Если мухи попадут в этот регион, это может нанести серьезный ущерб мясной промышленности.
По этой причине правительство США временно приостановило прием всех живых животных, поступающих из Мексики. Эти меры направлены на предотвращение проникновения мухи в страну.
Президент Мексики Клаудия Шейнбаум раскритиковала это решение, заявив, что действия США являются чрезмерным преувеличением угрозы для защиты мясного рынка.