Tramp Coca-Colaning tarkibini o‘zgartirishni taklif qildi
AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp Coca-Cola kompaniyasining AQSHda sotiladigan ichimlik tarkibini o‘zgartirishga tayyorligini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, kompaniya fruktozaga boy makkajo‘xori siropi o‘rniga tabiiy shakarqamishdan foydalanishi mumkin. Hozircha bu ma’lumot rasmiy tarzda tasdiqlanmagan.
Tramp 16 iyul kuni Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida ushbu yangilikni e’lon qilib, Coca-Cola rahbarlariga minnatdorlik bildirdi. U bu qadam ijobiy natijalar keltirishiga ishonch bildirdi.
Shu bilan birga, kompaniyaning matbuot xizmati CNNga bergan izohida hozirgi paytda bunday o‘zgarish yuzasidan rasmiy qaror qabul qilinmaganini ma’lum qildi. Ular Trampning tashabbusini e’tiborga olib, yaqinda yangi mahsulotlar haqida aniq ma’lumot berilishini bildirishdi.
AQSH bozoridagi standart Coca-Cola tarkibida hozirda fruktozali makkajo‘xori siropi ishlatiladi. Trampning bu taklifi mamlakatda sun’iy qo‘shimchalarni oziq-ovqat mahsulotlaridan chiqarish kampaniyasiga mos keladi.
Reuters xabariga ko‘ra, AQSH sog‘liqni saqlash kotibi Robert Kennedi yuqori fruktozali mahsulotlarning bolalar semizligi va umumiy sog‘liq muammolariga sabab bo‘layotganini ta’kidlab, ushbu moddalarni oziq-ovqatlardan chiqarish tashabbusini ilgari surgan. Tibbiyot mutaxassislari esa har qanday turdagi qo‘shimcha qand iste’molini cheklashni tavsiya qiladilar.
Ilmiy tadqiqotlarga ko‘ra, shakarqamish va fruktoza siropining organizmga ta’siri o‘rtasida katta farq aniqlanmagan. Qiziqarli jihati shundaki, Donald Tramp o‘zi parhezga e’tibor beruvchi Diet Coke ichimligi ishqibozi sifatida tanilgan.

Трамп предложил изменить состав Кока-Колы
Бывший президент США Дональд Трамп сообщил о готовности компании Coca-Cola изменить состав напитков, продаваемых в США. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, компания может использовать натуральный сахар вместо кукурузного сиропа с высоким содержанием фруктозы. Пока эта информация не была официально подтверждена.
Трамп 16 июля в социальной сети Truth Social объявил об этой новости и выразил благодарность руководству Coca-Cola. Он выразил уверенность, что этот шаг приведет к положительным результатам.
В то же время пресс-служба компании сообщила CNN, что в настоящее время не принято официального решения о таких изменениях. Они отметили, что, учитывая инициативу Трампа, в ближайшее время будет предоставлена точная информация о новых продуктах.
В стандартном составе Coca-Cola на рынке США в настоящее время используется кукурузный сироп с фруктозой. Это предложение Трампа соответствует кампании по исключению искусственных добавок из продуктов питания в стране.
Согласно информации Reuters, министр здравоохранения США Роберт Кеннеди подчеркнул, что продукты с высоким содержанием фруктозы способствуют ожирению у детей и общим проблемам со здоровьем, продвигая инициативу по исключению этих веществ из продуктов питания. Медицинские специалисты рекомендуют ограничить потребление любых видов добавленного сахара.
Научные исследования не выявили значительной разницы в воздействии на организм между сахаром и сиропом фруктозы. Интересно, что Дональд Трамп известен как поклонник Diet Coke, напитка, на который он обращает внимание в своем рационе.