Gaagada joylashgan Xalqaro jinoiy sud Rossiyaning yuqori martabali moliya amaldorlari — Moliya vaziri Anton Siluanov va Rossiya Markaziy banki raisi Elvira Nabiullinaga nisbatan hibsga olish orderi chiqarishni so‘radi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu tashabbus Amerikaning LexCollective nodavlat tashkiloti tomonidan ilgari surildi, deb xabar berdi Financial Times. Murojaat tayyorlash jarayonida B4Ukraine jamoat koalitsiyasi hamda Ukraina huquqshunoslaridan tashkil topgan maslahatchilar guruhi faol ishtirok etdi.
Ular Rossiyaning moliyaviy tarmoqlari orqali Ukraina hududlaridagi noqonuniy nazoratni moliyalashtirish yuzasidan Xalqaro jinoiy sudni tekshiruv o‘tkazishga chaqirmoqda. Murojaatda Rossiyaning uchta yirik moliyaviy muassasasi — Promsvyazbank, Xalqaro hisob-kitoblar banki va Rossiya Markaziy banki rahbarlari tanqid ostiga olindi.
Xususan, Xerson viloyatining bosib olingan hududlaridagi bank amaliyotlari misol sifatida keltirildi. Rossiya tomonidan egallangan hududlarda grivna muomalasi taqiqlanib, mahalliy aholi rublni majburiy va sun’iy past kursda qabul qilishga majbur qilindi.
Bu holat Rossiya bank tizimi orqali moliyaviy manfaatlar olishning asosiy vositasiga aylangan. Murojaatda shuningdek, mahalliy aholiga bank xizmatlaridan foydalanish uchun Rossiya fuqaroligini olishga va shu orqali “Rossiyaga sadoqat”ni namoyon etishga majburlik qilinayotgani aytiladi.
Bu esa xalqaro huquq nuqtai nazaridan bosqinni moliyalashtirish va qonuniylashtirishga urinish sifatida baholanmoqda. Financial Times ma’lumotlariga ko‘ra, Ukraina hududidagi bosib olingan joylarda Rossiya Markaziy banki maxsus “dala bo‘linmalari” tashkil qilgan va ular orqali rossiyalik harbiylarga to‘lovlar amalga oshirilgan.
Hujjat mualliflari Xalqaro jinoiy suddan Nabiullina va Siluanov harakatlarini “bosqinni moliyalashtirish” deb baholash va ularga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atishni so‘ramoqda. Mutaxassislar fikricha, ushbu murojaat xalqaro huquq tizimida yangi bosqichni boshlab beradi.
Chunki ilk bor Ukraina hududidagi noqonuniy ishlar davlat moliyasi va markaziy bank siyosati asosida ochiq ayblovlarga sabab bo‘ldi. Endilikda jamoatchilik diqqat markazida Xalqaro jinoiy sudning bu murojaatga munosabati va qonuniy qaror qabul qilishi turibdi.

Международный суд хочет арестовать финансовых руководителей России
Международный уголовный суд, расположенный в Гааге, запросил ордер на арест высокопоставленных финансовых чиновников России — министра финансов Антона Силуанова и председателя Центрального банка России Эльвиры Набиуллиной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива была выдвинута американской неправительственной организацией LexCollective, сообщает Financial Times. В процессе подготовки обращения активно участвовала общественная коалиция B4Ukraine и группа консультантов, состоящая из украинских юристов.
Они призывают Международный уголовный суд провести расследование по поводу финансирования незаконного контроля над территориями Украины через финансовые сети России. В обращении подверглись критике руководители трех крупных финансовых учреждений России — Промсвязьбанк, Международный банк расчетов и Центральный банк России.
В частности, в качестве примера были приведены банковские операции на оккупированных территориях Херсонской области. На оккупированных Россией территориях обращение гривны было запрещено, и местное население было вынуждено принимать рубль по принудительному и искусственно заниженному курсу.
Эта ситуация стала основным инструментом получения финансовых выгод через банковскую систему России. В обращении также говорится, что местное население принуждается к получению гражданства России для использования банковских услуг и тем самым проявления "лояльности России".
С точки зрения международного права это рассматривается как попытка финансирования и легализации оккупации. По данным Financial Times, Центральный банк России организовал специальные "полевые подразделения" на оккупированных территориях Украины, через которые осуществлялись выплаты российским военным.
Авторы документа просят Международный уголовный суд оценить действия Набиуллиной и Силуанова как "финансирование оккупации" и возбудить против них уголовное дело. По мнению экспертов, это обращение может открыть новую страницу в международной правовой системе.
Поскольку впервые незаконные действия на территории Украины стали причиной открытых обвинений на основе государственной финансовой и центральной банковской политики. Теперь общественность сосредоточена на реакции Международного уголовного суда на это обращение и принятии законного решения.