O‘zbekiston valyuta bozorida AQSh dollarining kursi yaqin kunlarda yana pasayishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Joriy yilning 11-mart sanasidan boshlab dollar kursi taxminan 30-31 so‘mga arzonlashishi prognoz qilinmoqda. Bu o‘zgarish tadbirkorlar va oddiy fuqarolar uchun valyuta almashinuvida muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.
Hozirgi vaqtda tijorat banklari orasida eng qulay dollar sotib olish kurslari quyidagicha shakllangan. Aholidan dollar sotib olish bo‘yicha eng yuqori narxlarni Asia Alliance Bank 12 135 so‘m, shuningdek, NBU, BRB va Agrobank 12 130 so‘mdan taklif qilmoqda.
Dollar sotish kursi esa 12 180 so‘m atrofida belgilangan. Ushbu kurslar Octobank, Aloqabank, Anorbank va Davrbankda amal qiladi.
Valyuta bozoridagi bunday o‘zgarishlar Markaziy bankning yangi ko‘rsatkichlari ta’sirida doimiy ravishda o‘zgarib turishi mumkin. Shuning uchun valyuta kurslarini kuzatib borish va eng maqbul shartlarni tanlash muhimdir.

В марте ожидается дальнейшее снижение курса доллара
На валютном рынке Узбекистана в ближайшие дни ожидается дальнейшее снижение курса доллара США. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 11 марта текущего года прогнозируется снижение курса доллара примерно на 30-31 сум. Это изменение имеет важное значение для предпринимателей и обычных граждан при обмене валюты.
В настоящее время среди коммерческих банков сформировались наиболее выгодные курсы покупки доллара. Самые высокие цены за покупку долларов у населения предлагает Asia Alliance Bank — 12 135 сум, а также НБУ, BRB и Agrobank — по 12 130 сум.
Курс продажи доллара установлен примерно на уровне 12 180 сум. Эти курсы действуют в Octobank, Aloqabank, Anorbank и Davrbank.
Такие изменения на валютном рынке могут постоянно меняться под влиянием новых показателей Центрального банка. Поэтому важно следить за курсами валют и выбирать наиболее выгодные условия.