O‘zbekistonning yetakchi raqamli ekotizimi hisoblangan Uzum kompaniyasi qisqa vaqt ichida o‘z qiymatini 53 foizga oshirib, 2,3 milliard dollarga yetkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu natija kompaniyaning so‘nggi yetti oy ichida erishgan muhim yutuqlaridan biri bo‘lib, investorlarning mamlakat raqamli iqtisodiyotiga bo‘lgan ishonchini aniq ko‘rsatadi. Techcrunch.com sayti tomonidan berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Uzum kompaniyasi Ummon suveren jamg‘armalari boshchiligidagi investorlardan 131,5 million dollar sarmoya oldi.
Ushbu mablag‘lar kompaniyaning elektron tijorat va moliyaviy xizmatlar sohasidagi faoliyatini yanada kengaytirish uchun sarflanadi. Hozirgi kunda Uzum ekotizimi 20 milliondan ortiq foydalanuvchini o‘z ichiga olgan va 2025 yilda platforma orqali jami 11 milliard dollarlik to‘lovlar amalga oshirilgan.
Uzum bosh direktori Jasur Jumayevning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda chakana savdo an’anaviy bozorlardan to‘g‘ridan to‘g‘ri raqamli tijoratga o‘tish bosqichini bosib o‘tmoqda. Kompaniya o‘z xizmatlari doirasiga Uzum Market, Uzum Bank va Uzum Nasiya kabi loyihalarni qo‘shib, mijozlarga keng qamrovli yechimlarni taqdim etmoqda.
2025 yilda kompaniyaning sof foydasi 176 million dollarni tashkil etdi. Kelajakda Uzum 2026 yilning ikkinchi yarmi yoki 2027 yil boshida ochiq aksiyalar bozoriga chiqishni rejalashtirmoqda.
Ushbu jarayon uchun kompaniya 250 milliondan 300 million dollargacha mablag‘ jalb qilishni ko‘zlamoqda. Hozirgi vaqtda Uzum O‘zbekistonning birinchi yakkashox kompaniyasi sifatida mamlakat texnologik taraqqiyotining yetakchi kuchlaridan biriga aylangan.

Стоимость винограда выросла на 53% и достигла двух миллиардов долларов
Компания Uzum, являющаяся ведущей цифровой экосистемой Узбекистана, за короткое время увеличила свою стоимость на 53 процента, достигнув 2,3 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот результат является одним из важных достижений компании за последние семь месяцев и ясно демонстрирует доверие инвесторов к цифровой экономике страны. Согласно данным сайта Techcrunch.com, компания Uzum получила инвестиции в размере 131,5 миллиона долларов от инвесторов во главе с суверенным фондом Омана.
Эти средства будут направлены на дальнейшее расширение деятельности компании в сферах электронной коммерции и финансовых услуг. В настоящее время экосистема Uzum включает более 20 миллионов пользователей, а в 2025 году через платформу было осуществлено платежей на общую сумму 11 миллиардов долларов.
По словам генерального директора Uzum Джасура Джумаева, розничная торговля в Узбекистане проходит этап перехода от традиционных рынков к прямой цифровой коммерции. Компания расширяет спектр своих услуг, включая проекты Uzum Market, Uzum Bank и Uzum Nasiya, предоставляя клиентам комплексные решения.
Чистая прибыль компании в 2025 году составила 176 миллионов долларов. В будущем Uzum планирует выйти на открытый фондовый рынок во второй половине 2026 года или в начале 2027 года.
Для этого процесса компания намерена привлечь от 250 до 300 миллионов долларов. В настоящее время Uzum стала первой единоличной компанией Узбекистана и одним из ведущих драйверов технологического развития страны.