O'zbekiston valyuta bozorida AQSh dollari kursi navbatdagi pasayish davrini boshlashi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning prognozlari va bozor tahlillariga ko'ra, 2026 yilning 20 aprel kuni amal qiladigan dollar kursi taxminan 35-36 so'm atrofida arzonlashishi mumkinligi aytilmoqda. Bunday tendensiyaning asosiy sababi sifatida valyuta bozoridagi taklifning ortishi va moddiy resurslarning barqarorlashuvi ko'rsatilmoqda.
Hozirgi kunda bank tizimida dollarni sotish niyati bor fuqarolar uchun eng qulay sharoitlar Anorbank va Universalbankda yaratilgan. Mazkur banklarda valyutani sotish kursi 12 140 so'mni tashkil etmoqda.
Shuningdek, BRB hamda Garantbank kabi moliya institutlarida ham dollar sotish narxlari 12 130 so'm darajasida shakllangan bo'lib, bu ko'rsatkichlar bozordagi yuqori pog'onalarda o'rin olgan. Dollar sotib olmoqchi bo'lganlar uchun esa Apexbank eng maqbul taklifni taqdim etmoqda, u yerda sotib olish kursi 12 160 so'm etib belgilangan.
Bundan tashqari, Infinbank, Asia Alliance Bank va Octobank kabi banklarda valyuta sotib olish narxi 12 170 so'mni tashkil qilmoqda. Valyuta bozoridagi o'zgarishlar tez sodir bo'lgani sababli, har bir fuqaro yoki tadbirkorga mablag' ayriboshlashdan oldin tegishli banklarning ichki kurslarini qayta aniqlashtirish tavsiya etiladi.
Bu chora moliyaviy yo'qotishlarning oldini olish va eng manfaatli taklifni tanlash imkonini beradi. Bozorning umumiy holati ijobiy tomonga o'zgarayotgani kuzatilmoqda.

Ожидается снижение курса доллара на валютном рынке Узбекистана
Ожидается, что курс доллара США на валютном рынке Узбекистана начнет очередной период снижения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно прогнозам специалистов и анализу рынка, сообщается, что курс доллара, действующий 20 апреля 2026 года, может подешеветь примерно на 35-36 сумов. В качестве основной причины такой тенденции указывается рост предложения на валютном рынке и стабилизация материальных ресурсов.
На сегодняшний день наиболее выгодные условия для граждан, желающих продать доллары в банковской системе, созданы в Anorbank и Universalbank. Курс продажи валюты в этих банках составляет 12 140 сумов.
Также в таких финансовых институтах, как BRB и Garantbank, цены продажи доллара сформировались на уровне 12 130 сумов, что занимает высокие позиции на рынке. Для тех, кто хочет купить доллары, наиболее выгодное предложение предоставляет Apexbank, где курс покупки установлен на отметке 12 160 сумов.
Кроме того, в таких банках, как Infinbank, Asia Alliance Bank и Octobank, цена покупки валюты составляет 12 170 сумов. Поскольку изменения на валютном рынке происходят быстро, каждому гражданину или предпринимателю рекомендуется повторно уточнять внутренние курсы соответствующих банков перед обменом средств.
Эта мера позволит предотвратить финансовые потери и выбрать самое выгодное предложение. Наблюдается положительная динамика общего состояния рынка.