Dollar kursi haftalik yakunlarda so‘mga nisbatan pasaydi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e’lon qilingan valyuta kurslari tahliliga ko‘ra, 2026-yil aprel oyining navbatdagi ish haftasida milliy valyutaning AQSH dollariga nisbatan holati o‘zgarishlar bilan kechdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, haftalik yakunlar bo‘yicha bir AQSH dollari so‘mga nisbatan 33,04 so‘mga pasayganini kuzatish mumkin. Hafta davomidagi kunlik o‘zgarishlar tahlil qilinganda, valyuta kursida sezilarli tebranishlar sodir bo‘lgani ma’lum bo‘ldi.
Dushanba kuni dollar kursi 39,69 so‘mga pasaygan bo‘lsa, seshanba kuni bu tendensiya davom etib, yana 32,49 so‘mga kamaydi. Biroq, hafta o‘rtalarida vaziyat o‘zgarib, chorshanba kuni kurs 15,28 so‘mga, payshanba kuni esa 49,05 so‘mga ko‘tarildi.
Juma kuni esa dollar qiymati yana pasayishga moyil bo‘lib, 25,19 so‘mga kamaygan holda haftani yakunladi. Markaziy bank valyuta kurslarini bozor tamoyillari asosida shakllantirib boradi va iqtisodiy jarayonlarda barqarorlikni ta’minlashga harakat qiladi.
Valyuta kursidagi bunday o‘zgarishlar global iqtisodiy muhit, tashqi savdo hajmi va mamlakat ichidagi iqtisodiy faollikning muhim ko‘rsatkichlaridan biri hisoblanadi. Ushbu dinamika milliy valyutaning xalqaro maydondagi holatini va ichki bozorning chidamliligini aks ettiradi.
Valyuta bozoridagi barqarorlikni saqlash va inflyatsiyani jilovlash maqsadida Markaziy bank doimiy ravishda monitoring olib boradi. Bunday tahlillar tadbirkorlar va oddiy fuqarolar uchun moliyaviy rejalarni to‘g‘ri tuzishda muhim asos bo‘lib xizmat qiladi.

Курс доллара по итогам недели снизился по отношению к суму
Согласно анализу валютных курсов, опубликованных Центральным банком Республики Узбекистан, в очередную рабочую неделю апреля 2026 года положение национальной валюты по отношению к доллару США сопровождалось изменениями.
В частности, по итогам недели можно отметить, что один доллар США снизился по отношению к суму на 33,04 сума. При анализе ежедневных изменений в течение недели стало известно, что в курсе валюты происходили заметные колебания. В понедельник курс доллара снизился на 39,69 сума, во вторник эта тенденция сохранилась, и он уменьшился ещё на 32,49 сума. Однако в середине недели ситуация изменилась: в среду курс вырос на 15,28 сума, а в четверг — на 49,05 сума. В пятницу же стоимость доллара вновь склонилась к снижению и завершила неделю с уменьшением на 25,19 сума.
Центральный банк формирует валютные курсы на основе рыночных принципов и стремится обеспечить стабильность экономических процессов. Подобные изменения курса считаются одним из важных индикаторов глобальной экономической среды, объёма внешней торговли и экономической активности внутри страны. Эта динамика отражает положение национальной валюты на международной арене и устойчивость внутреннего рынка.
В целях сохранения стабильности на валютном рынке и сдерживания инфляции Центральный банк ведёт постоянный мониторинг. Подобные аналитические данные служат важной основой для предпринимателей и обычных граждан при правильном планировании финансов.