O'zbekistonga shokolad importi hajmi va qiymati ma'lum bo'ldi
O'zbekistonga 2026 yilning yanvar va fevral oylarida shokolad mahsulotlarini olib kirish hajmi ma'lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo'mitasi tomonidan taqdim etilgan ma'lumotlarga ko'ra, yilning dastlabki ikki oyida mamlakatga jami 34 ta davlatdan taxminan 6,6 ming tonna shokolad import qilingan. Ushbu mahsulotlarning umumiy qiymati 27,7 million AQSH dollarini tashkil etdi.
Statistik ko'rsatkichlar shuni ko'rsatadiki, joriy yilning ushbu davrida shokolad importi o'tgan yilning mos davriga nisbatan 1,1 ming tonnaga kamaygan. Bu tendensiya bozorning o'zgarishlari yoki mahalliy ishlab chiqarishning kengayishi bilan bog'liq bo'lishi mumkin.
Shokolad yetkazib beruvchi davlatlar orasida Rossiya yetakchilikni saqlab qolgan. Rossiyadan O'zbekistonga jami 4 407 tonna shokolad mahsuloti olib kirilgan.
Undan keyin Ukraina 607 tonna, Turkmaniston 209,1 tonna va Qozog'iston 201,8 tonna mahsulot yetkazib bergan. Shuningdek, Turkiya 190,7 tonna, Polsha esa 124,4 tonna shokolad eksport qilgan.
Qolgan 825,9 tonna mahsulot boshqa xorijiy davlatlar hissasiga to'g'ri kelgan. Ushbu raqamlar mamlakatimizning shirinliklar bozorida xorijiy mahsulotlarga bo'lgan talab va asosiy savdo hamkorlari bilan aloqalarini ko'rsatib turibdi.

Стали известны объём и стоимость импорта шоколада в Узбекистан
Объявлен объём ввоза шоколадных изделий в Узбекистан в январе и феврале 2026 года. По данным, представленным Национальным комитетом по статистике, в первые два месяца года в страну было импортировано в общей сложности около 6,6 тысячи тонн шоколада из 34 государств. Общая стоимость этих товаров составила 27,7 миллиона долларов США.
Статистические показатели свидетельствуют о том, что в указанный период текущего года импорт шоколада сократился на 1,1 тысячи тонн по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Эта тенденция может быть связана с изменениями на рынке или с расширением местного производства.
Среди стран-поставщиков шоколада лидерство сохранила Россия. Из России в Узбекистан было ввезено в общей сложности 4 407 тонн шоколадных изделий. За ней следует Украина с 607 тоннами, Туркменистан — 209,1 тонны и Казахстан — 201,8 тонны продукции. Кроме того, Турция экспортировала 190,7 тонны, а Польша — 124,4 тонны шоколада. Оставшиеся 825,9 тонны продукции пришлись на долю других зарубежных государств.
Эти цифры отражают спрос на иностранную продукцию на рынке кондитерских изделий нашей страны и связи с основными торговыми партнёрами.