O'zbekneftgaz debitorlik qarzdorligini sezilarli darajada kamaytirdi
O'zbekneftgaz kompaniyasi joriy yilning boshidan buyon debitorlik qarzdorligini 1,3 trillion so'mga kamaytirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma'lumotlarni kompaniyaning moliya, transformatsiya va xususiylashtirish bo'yicha boshqaruv kengashi raisining birinchi o'rinbosari Suhrob Hamrayev taqdim etdi. Yilning birinchi choragi yakunlariga ko'ra, korxonaning asosiy ishlab chiqarish ko'rsatkichlari belgilangan rejadan yuqori darajada bajarildi.
Xususan, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 106 foizga, umumiy daromadlar 110 foizga yetdi. Investitsiya ko'rsatkichlari 160 foizni, eksport hajmi esa 130 foizni tashkil etdi.
Shu bilan birga, tizimga kiruvchi korxonalar davlat budjetiga 1,9 trillion so'm miqdorida soliqlar va boshqa majburiy to'lovlarni o'tkazdi. Geologiya-qidiruv va burg'ulash ishlari samarali tashkil etilishi natijasida 2 milliard kub metr tabiiy gaz va 40 ming tonna suyuq uglevodorod zaxiralari aniqlandi.
Ikkinchi chorak uchun belgilangan rejalar yanada kengroq bo'lib, gaz zaxiralarini 5 milliard kub metrga, suyuq uglevodorodlar zaxirasini esa 100 ming tonnagacha oshirish ko'zda tutilgan. Aprel, may va iyun oylarida tabiiy gaz qazib olishni ko'paytirish dasturi doirasida muhim ishlar amalga oshiriladi.

«Узбекнефтегаз» значительно сократил дебиторскую задолженность
Компания «Узбекнефтегаз» с начала текущего года сократила дебиторскую задолженность на 1,3 триллиона сумов. Данную информацию представил первый заместитель председателя правления по финансам, трансформации и приватизации Сухроб Хамраев.
По итогам первого квартала года основные производственные показатели предприятия были выполнены выше установленного плана. В частности, объём производства промышленной продукции составил 106%, общие доходы — 110%. Инвестиционные показатели достигли 160%, а объём экспорта — 130%. При этом входящие в систему предприятия перечислили в государственный бюджет 1,9 триллиона сумов в виде налогов и других обязательных платежей.
В результате эффективной организации геологоразведочных и буровых работ были выявлены запасы природного газа в объёме 2 миллиардов кубометров и около 40 тысяч тонн жидких углеводородов. Планы на второй квартал ещё более масштабны: предусмотрено увеличение запасов газа до 5 миллиардов кубометров, а запасов жидких углеводородов — до 100 тысяч тонн.
В рамках программы увеличения добычи природного газа в апреле, мае и июне будут проведены важные работы. В частности, будут сданы в эксплуатацию 22 новые скважины, на 31 скважине проведён капитальный ремонт, а также реализован 21 технический мероприятие. Эти меры позволят увеличить суточный объём добычи газа на 6,7 миллиона кубометров.