O'zbekiston valyuta bozorida dollar kursi pasayish tendentsiyasiga kirdi
O'zbekiston valyuta bozorida AQSH dollari kursi pasayish tendentsiyasiga kirganini bankirlar xabar qilishmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar tomonidan berilgan prognozlarga ko'ra, 2026 yilning 23 aprel kuni dollar kursi joriy narxlardan taxminan 20-21 so'mga arzonlashishi kutilmoqda. Bu holat bozorning barqarorligi va valyuta taklifining ortishi bilan bog'liq bo'lishi mumkin.
Hozirgi vaqtda banklar taklif qilayotgan kurslarni tahlil qilsak, dollarni sotish uchun eng qulay sharoitlar Aloqabank va Universalbankda mavjud. Mazkur banklarda valyutani sotish kursi 12 ming 40 so'm etib belgilangan.
Shuningdek, Anorbank va Garantbank kabi moliya muassasalarida ham dollar sotish narxi 12 ming 30 so'mni tashkil qilmoqda. Valyuta sotib olmoqchi bo'lgan fuqarolar uchun Xalq Banki va O'zbekiston Faraday Banki eng hamyonbop takliflarni taqdim etmoqda.
Ushbu banklarda dollar sotib olish kursi 12 ming 70 so'm etib belgilangan. Asia Alliance Bankda ushbu ko'rsatkich 12 ming 75 so'mni, Davrbankda esa 12 ming 80 so'mni tashkil qilmoqda.

Курс доллара на валютном рынке Узбекистана вступил в тенденцию снижения
Банкиры сообщают, что курс доллара США на валютном рынке Узбекистана вступил в тенденцию к снижению. Об этом сообщило Zamin.uz.
Согласно прогнозам специалистов, ожидается, что 23 апреля 2026 года курс доллара станет дешевле примерно на 20-21 сум по сравнению с текущими ценами. Эта ситуация может быть связана со стабильностью рынка и увеличением предложения валюты.
Анализируя курсы, предлагаемые банками в настоящее время, самые выгодные условия для продажи долларов доступны в Aloqabank и Universalbank. В этих банках курс продажи валюты установлен на уровне 12 тысяч 40 сумов.
Также в таких финансовых учреждениях, как Anorbank и Garantbank, цена продажи доллара составляет 12 тысяч 30 сумов. Для граждан, желающих купить валюту, самые доступные предложения предоставляют Xalq Banki и Faraday Bank Uzbekistan.
В этих банках курс покупки доллара установлен на уровне 12 тысяч 70 сумов. В Asia Alliance Bank этот показатель составляет 12 тысяч 75 сумов, а в Davrbank — 12 тысяч 80 сумов.
Стоит отметить, что валютные курсы банков могут часто меняться в течение дня. Поэтому перед проведением любых обменных операций рекомендуется повторно проверить актуальные цены через официальный сайт или мобильное приложение соответствующего банка.