O'zbekistonda AQSh dollari kursi yana pasayishi kutilmoqda
O‘zbekiston valyuta bozorida AQSh dollarining milliy valyutaga nisbatan qiymati pasayishda davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, moliya bozorida dollar kursi navbatdagi marta arzonlashgani kuzatildi. Mutaxassislarning tahliliy prognozlariga tayanadigan bo‘lsak, 2026-yilning 21-aprel kuni amal qiladigan rasmiy kursda ham pasayish tendensiyasi saqlanib qoladi.
Kutilayotgan o‘zgarishlarga ko‘ra, xorijiy valyuta qiymati o‘rtacha 28-29 so‘m atrofida pastlashi mumkin. Hozirgi vaqtda mamlakatimizdagi tijorat banklari aholi va tadbirkorlar uchun turli xil ayriboshlash stavkalarini taklif etmoqda.
Xususan, dollarni sotish istagida bo‘lgan fuqarolar uchun eng yuqori va manfaatli narxlar bir qator banklarda qayd etildi. MKbank, Universalbank va BRB kabi moliya muassasalari dollarni 12 100 so‘mdan qabul qilmoqda.
Shuningdek, Garantbank muassasasida ham valyuta sotish kursi ushbu ko‘rsatkichga yaqin bo‘lib, 12 095 so‘m etib belgilangan. Xorijiy valyutani sotib olmoqchi bo‘lgan mijozlar uchun esa eng arzon kurslar Octobank, Anorbank va Orient Finans Bank kabi muassasalarda kuzatilmoqda.
Ushbu banklarda sotib olish narxi 12 130 so‘mdan 12 140 so‘mgacha bo‘lgan oraliqda shakllangan. Asakabankda esa ushbu ko‘rsatkich 12 150 so‘mni tashkil etmoqda.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, valyuta bozoridagi tebranishlar va banklarning ichki siyosati sababli kurslar kun davomida o‘zgarishi mumkin. Shu bois, ayriboshlash amaliyotlarini bajarishdan avval tanlangan bankning rasmiy sayti yoki mobil ilovasi orqali joriy narxlarni qayta tekshirib ko‘rish tavsiya etiladi.

На валютном рынке Узбекистана стоимость доллара США по отношению к национальной валюте продолжает снижаться. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно последним данным, на финансовом рынке зафиксировано очередное удешевление доллара. Основываясь на аналитических прогнозах экспертов, тенденция к снижению сохранится и в официальном курсе, который будет действовать 21 апреля 2026 года.
Согласно ожидаемым изменениям, стоимость иностранной валюты может снизиться в среднем на 28-29 сумов. В настоящее время коммерческие банки страны предлагают различные обменные курсы для населения и предпринимателей.
В частности, наиболее высокие и выгодные цены для граждан, желающих продать доллары, зафиксированы в ряде банков. Финансовые учреждения, такие как MKbank, Universalbank и BRB, принимают доллар по 12 100 сумов.
Также в Garantbank курс продажи валюты близок к этому показателю и установлен на уровне 12 095 сумов. Для клиентов, желающих приобрести иностранную валюту, самые низкие курсы наблюдаются в таких учреждениях, как Octobank, Anorbank и Orient Finans Bank.
В этих банках цена покупки сформировалась в диапазоне от 12 130 до 12 140 сумов. В Asakabank этот показатель составляет 12 150 сумов.
Стоит отметить, что из-за колебаний на валютном рынке и внутренней политики банков курсы могут меняться в течение дня. Поэтому перед проведением обменных операций рекомендуется перепроверить текущие цены через официальный сайт или мобильное приложение выбранного банка.