O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026-yilning 16-aprel kunidan boshlab amalga kiritiladigan xorijiy valyutalarning so‘mga nisbatan yangi qiymatlarini belgiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakat moliya bozoridagi barcha asosiy chet el valyutalari milliy valyutamizga nisbatan qimmatlashgani kuzatilmoqda. Bu o‘zgarishlar iqtisodiy tahlillar va bozor talabidan kelib chiqqan holda shakllantirilgan bo‘lib, kelgusi davr uchun moliyaviy hisob-kitoblarda asosiy ko‘rsatkich bo‘lib xizmat qiladi.
Xususan, AQSh dollarining rasmiy kursi avvalgi ko‘rsatkichga nisbatan 49,05 so‘mga oshib, 12 190,43 so‘m miqdorida qayd etildi. Yevropa ittifoqining pul birligi — yevro kursi ham sezilarli darajada yuqorilab, 49,29 so‘mga qimmatlashdi va 14 362,76 so‘m etib belgilandi.
Britaniya funt sterlingi esa bozordagi eng yuqori o‘sish sur’atlaridan birini namoyish etib, 83,5 so‘mga ko‘tarildi va 16 526,57 so‘mga yetdi. Ushbu o‘zgarishlar tashqi savdo va xalqaro moliya amaliyotlariga bevosita ta’sir ko‘rsatadi.
Boshqa xorijiy valyutalar qatorida Rossiya rubli 1,83 so‘mga oshib, 162,09 so‘mni tashkil qilmoqda. Shveytsariya frankining qiymati 42,86 so‘mga ko‘tarilib, 15 594,77 so‘mga teng bo‘ldi.
Shuningdek, Xitoy yuani 1 787,06 so‘m, Yaponiya ienasi esa 76,72 so‘m qiymatida o‘zgarishsiz qolmadi va biroz o‘sishni qayd etdi. Markaziy bank tomonidan belgilangan ushbu yangilangan kurslar bojxona to‘lovlari, soliq majburiyatlari hamda boshqa barcha turdagi majburiy hisob-kitoblarni amalga oshirishda asosiy me’yor sifatida qo‘llaniladi.
Iqtisodiy jarayonlar ishtirokchilari ushbu ma’lumotlarni o‘z faoliyatlarida inobatga olishlari tavsiya etiladi.

Центральный банк Республики Узбекистан установил новые курсы иностранных валют по отношению к суму, которые вступят в силу с 16 апреля 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным, наблюдается рост всех основных иностранных валют по отношению к национальной валюте на финансовом рынке страны. Эти изменения сформированы на основе экономического анализа и рыночного спроса и послужат ключевым показателем для финансовых расчетов в предстоящий период.
В частности, официальный курс доллара США вырос на 49,05 сума по сравнению с предыдущим показателем и составил 12 190,43 сума. Курс европейской валюты — евро — также значительно поднялся, подорожав на 49,29 сума и достигнув отметки 14 362,76 сума.
Британский фунт стерлингов продемонстрировал один из самых высоких темпов роста на рынке, поднявшись на 83,5 сума до 16 526,57 сума. Данные изменения окажут прямое влияние на внешнюю торговлю и международные финансовые операции.
Среди других валют российский рубль вырос на 1,83 сума и составил 162,09 сума. Стоимость швейцарского франка увеличилась на 42,86 сума, составив 15 594,77 сума.
Также китайский юань зафиксирован на уровне 1 787,06 сума, а японская иена — 76,72 сума, показав небольшой рост. Обновленные курсы, установленные Центральным банком, будут использоваться в качестве основного стандарта при осуществлении таможенных платежей, налоговых обязательств и всех других видов обязательных расчетов.