O'zbekistonda ko'chmas mulk savdosi bir oyda keskin oshdi
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan tayyorlangan yangi hisobotga ko‘ra, 2026-yilning mart oyi yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston ko‘chmas mulk bozorida misli ko‘rilmagan faollik kuzatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Olingan ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, mamlakat bo‘ylab uy-joy savdosi keskin sur’atlar bilan o‘sib, ro‘yxatga olingan bitimlar soni 43,6 mingtaga yetdi. Ushbu ko‘rsatkich fevral oyiga nisbatan 47 foizga ko‘pdir.
Agar o‘tgan yilning mos davri bilan solishtirilsa, savdo hajmi ikki baravardan ham ko‘proq oshganini ko‘rish mumkin. Soha mutaxassislari bozordagi bunday jadal o‘sishni aprel oyidan boshlab kuchga kirgan yangi tartib bilan izohlamoqda.
Unga ko‘ra, ko‘chmas mulk savdosida eskrou hisobvaraqlar orqali hisob-kitob qilish tizimiga o‘tilishi belgilangan edi. Yangi mexanizm joriy etilishi arafasida xaridorlar va sotuvchilar bitimlarni eski tartibda tezroq rasmiylashtirishga harakat qilgan.
Hududlar kesimida tahlil qilinganda, eng yuqori o‘sish sur’atlari Jizzax, Sirdaryo va Namangan viloyatlarida qayd etildi. Toshkent shahrida esa savdo hajmi 44 foizga oshib, qariyb 13 mingta bitim imzolandi.
Ikkilamchi uy-joy bozorida ham narxlar barqaror ravishda ko‘tarilishda davom etmoqda. Respublika bo‘yicha o‘rtacha narxlar bir oy ichida 0,4 foizga, bir yil davomida esa 10 foizga oshdi.
Ayniqsa, Sirdaryo va Samarqand viloyatlarida narxlarning o‘sishi boshqa hududlarga nisbatan ancha yuqori bo‘ldi. Poytaxtning ikkilamchi bozorida yillik o‘sish 5 foizni tashkil etgan bo‘lsa-da, Mirobod va Mirzo Ulug‘bek kabi markaziy tumanlarda narxlar hamon balandligicha qolmoqda.
Shu bilan birga, ijara bozori ham sezilarli darajada faollashdi. Toshkent shahrida ijara narxi bir oy ichida qariyb 3 foizga oshib, har bir kvadrat metr uchun o‘rtacha 9 dollarga yaqinlashdi.
Shaharning markaziy qismlarida ijara to‘lovlari yanada yuqori ekani kuzatildi. Yangi qurilgan uylar segmentida ham o‘sish to‘xtagani yo‘q, bu yerda o‘rtacha narxlar o‘tgan yilga nisbatan qariyb 9 foizga ko‘tarilgan.
Umumiy xulosa shuni ko‘rsatadiki, O‘zbekiston ko‘chmas mulk bozori yangi iqtisodiy sharoitlarda ham o‘z jozibadorligini saqlab qolmoqda.

Продажи недвижимости в Узбекистане резко выросли за месяц
Согласно новому отчету Центра экономических исследований и реформ, по итогам марта 2026 года на рынке недвижимости Узбекистана наблюдалась беспрецедентная активность. Об этом сообщает Zamin.uz.
Полученные данные показывают, что продажи жилья по всей стране резко выросли, а количество зарегистрированных сделок достигло 43,6 тысячи. Этот показатель на 47% выше по сравнению с февралем.
Если сравнивать с аналогичным периодом прошлого года, то объем продаж увеличился более чем в два раза. Специалисты отрасли объясняют столь стремительный рост рынка новыми правилами, вступившими в силу с апреля.
Согласно им, был установлен переход на систему расчетов через эскроу-счета при купле-продаже недвижимости. В преддверии внедрения нового механизма покупатели и продавцы стремились быстрее оформить сделки по старому порядку.
В региональном разрезе самые высокие темпы роста зафиксированы в Джизакской, Сырдарьинской и Наманганской областях. В Ташкенте объем продаж вырос на 44%, было подписано около 13 тысяч договоров.
На вторичном рынке жилья цены также продолжают стабильно расти. Средние цены по республике за месяц выросли на 0,4%, а за год — на 10%.
Особенно рост цен в Сырдарьинской и Самаркандской областях был значительно выше, чем в других регионах. На вторичном рынке столицы годовой рост составил 5%, однако в центральных районах, таких как Мирабадский и Мирзо-Улугбекский, цены остаются высокими.
Вместе с тем значительно активизировался и рынок аренды. В Ташкенте стоимость аренды за месяц выросла почти на 3%, приблизившись в среднем к 9 долларам за квадратный метр.
В центральных частях города арендная плата оказалась еще выше. В сегменте новостроек рост также не прекращается: средние цены здесь выросли почти на 9% по сравнению с прошлым годом.
Общий вывод показывает, что рынок недвижимости Узбекистана сохраняет свою привлекательность даже в новых экономических условиях.