2026-yilning dastlabki ikki oyi O‘zbekiston tashqi savdosi uchun misli ko‘rilmagan faollik va yuqori o‘sish sur’atlari bilan boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Statistika agentligining yangi hisobotiga ko‘ra, yurtimizga xorijdan kirib kelayotgan tovar va xizmatlar oqimi sezilarli darajada kengaygan. Mamlakatimiz kimlar bilan eng ko‘p savdo qilayotgani va import bozoridagi asosiy sheriklarimiz kimligi borasidagi ma’lumotlar iqtisodiy barqarorlikni ko‘rsatmoqda.
2026-yilning yanvar va fevral oylari yakunlariga ko‘ra, O‘zbekistonning import ko‘rsatkichi 8,1 milliard AQSH dollarini tashkil etdi. E’tiborli jihati shundaki, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan naq 29,8 foizga ko‘pdir.
Ushbu qisqa vaqt mobaynida mamlakatimiz jahonning 135 dan ziyod davlati bilan savdo aloqalarini o‘rnatib, turli yo‘nalishdagi mahsulotlarni sotib olgan. Bu ko‘rsatkichlar ichki bozordagi talabning ortib borayotganini va ishlab chiqarish quvvatlarining kengayayotganini anglatadi.
Tashqi bozordan mahsulot yetkazib berishda Xitoy Xalq Respublikasi an’anaviy tarzda peshqadamlikni qo‘ldan bermayapti. Ikki oy ichida ushbu mamlakatdan yurtimizga 2,8 milliard dollarlik tovarlar olib kirildi.
Bu umumiy import hajmining salmoqli qismini tashkil etadi. Shuningdek, Rossiya va Qozog‘iston ham O‘zbekiston bozoridagi o‘z mavqeini mustahkam saqlab turibdi.
Rossiyadan 1,4 milliard dollar, Qozog‘istondan esa 677 million dollarlik mahsulotlar keltirilgan. Asosiy hamkorlar qatorida Koreya Respublikasi 306,1 million dollar, Turkiya 259,8 million dollar va Germaniya 182,6 million dollar bilan yuqori o‘rinlarni egallagan.
Shuningdek, Hindiston, Belarus, Turkmaniston va Amerika Qo‘shma Shtatlari ham kuchli o‘nlikdan joy olgan. Bu holat O‘zbekistonning import geografiyasi tobora kengayib borayotganidan va dunyoning yetakchi iqtisodiyotlari bilan aloqalar mustahkamlanayotganidan dalolat beradi.
O‘zbekiston asosan zamonaviy texnologiyalar, mashinasozlik mahsulotlari va sanoat uchun zarur bo‘lgan xomashyolarni import qilmoqda. Bu esa mamlakatdagi qurilish va ishlab chiqarish shiddatining yuqori ekanini ifodalaydi.
Import qilinayotgan texnik jihozlar kelgusida mamlakat eksport salohiyatini oshirishga va yangi ish o‘rinlari yaratishga xizmat qiladi. Iqtisodiyot va tashqi savdo sohasidagi bunday ijobiy o‘zgarishlar yurtimizning xalqaro maydondagi nufuzini yanada oshirmoqda.

Объём импорта Узбекистана за два месяца вырос почти на тридцать процентов
Первые два месяца 2026 года для внешней торговли Узбекистана начались с невиданной активности и высоких темпов роста. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новому отчёту Агентства статистики, поток товаров и услуг, поступающих в нашу страну из-за рубежа, значительно расширился. Данные о том, с кем больше всего торгует наша страна и кто является нашими основными партнёрами на рынке импорта, демонстрируют экономическую устойчивость.
По итогам января и февраля 2026 года показатель импорта Узбекистана составил 8,1 миллиарда долларов США. Примечательно, что данный показатель ровно на 29,8 процента больше по сравнению с тем же периодом прошлого года.
За этот короткий промежуток времени наша страна установила торговые связи более чем со 135 государствами мира и приобрела продукцию различных направлений. Эти показатели свидетельствуют о растущем спросе на внутреннем рынке и расширении производственных мощностей.
В поставках продукции с внешнего рынка традиционно лидерство сохраняет Китайская Народная Республика. За два месяца из этой страны в нашу страну были ввезены товары на 2,8 миллиарда долларов.
Это составляет значительную часть общего объёма импорта. Кроме того, Россия и Казахстан также прочно удерживают свои позиции на узбекском рынке.
Из России было поставлено товаров на 1,4 миллиарда долларов, а из Казахстана — на 677 миллионов долларов. В числе главных партнёров Республика Корея заняла высокие позиции с показателем 306,1 миллиона долларов, Турция — с 259,8 миллиона долларов и Германия — со 182,6 миллиона долларов.
Также в сильную десятку вошли Индия, Беларусь, Туркменистан и Соединённые Штаты Америки. Это положение свидетельствует о том, что география импорта Узбекистана всё больше расширяется и связи с ведущими экономиками мира укрепляются.
Узбекистан в основном импортирует современные технологии, продукцию машиностроения и необходимое для промышленности сырьё. Это отражает высокий темп строительства и производства в стране.
Импортируемое техническое оборудование в будущем послужит увеличению экспортного потенциала страны и созданию новых рабочих мест. Подобные положительные изменения в экономике и сфере внешней торговли ещё больше повышают авторитет нашей страны на международной арене.