Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida joriy yilning birinchi choragidagi iqtisodiy o‘sish surʼatlari atroflicha tahlil qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadbir davomida sanoat ishlab chiqarishi va eksport hajmini oshirish borasida yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar tanqidiy ko‘rib chiqildi. Xususan, sanoat ko‘rsatkichlari bo‘yicha belgilangan rejalarni bajara olmagan Toshkent shahrining Sergeli va Shayxontohur tumanlari, shuningdek, Jizzax, Qashqadaryo hamda boshqa viloyatlardagi jami o‘n uchta tuman hokimiga nisbatan qatʼiy intizomiy choralar ko‘rish bo‘yicha topshiriq berildi.
Elektrotexnika sanoatida mis xomashyosini qayta ishlash darajasi pastligi sababli ishlab chiqarish hajmi kutilganidek o‘smadi. Mazkur tarmoqda o‘sish ko‘rsatkichi rejalashtirilgan o‘n bir foiz o‘rniga yetti foizdan sal ko‘proqni tashkil etdi.
Eksport rejasining bajarilishi esa atigi ellik yetti foizda to‘xtab qoldi. Davlat rahbari masʼul shaxslarga korxonalardagi mavjud muammolarni joyiga chiqqan holda hal etish vazifasini yukladi.
Ikkinchi chorak yakuniga qadar elektrotexnika mahsulotlari ishlab chiqarishni yigirma besh trillion so‘mga, eksport hajmini esa bir milliard dollarga yetkazish zarurligi qatʼiy belgilab qo‘yildi. Yig‘ilishda mehnat unumdorligini oshirish va ishlab chiqarishga zamonaviy yondashuvlarni tatbiq etish masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Prezident to‘qimachilik, mebelsozlik va qurilish materiallari kabi yetakchi tarmoqlar uyushmalari faoliyatini tanqid qildi. Mazkur tashkilotlar xorijiy ilg‘or tajribalarni mahalliy korxonalarga joriy etishda sustkashlikka yo‘l qo‘yayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligiga yuzta yirik korxonada ish samaradorligini oshirish dasturini amalga oshirish uchun o‘ttiz million dollar miqdorida grant mablag‘larini jalb qilish topshirildi. Eksport ko‘rsatkichlari yetmish foizdan past bo‘lgan Jizzax, Navoiy va Namangan kabi shaharlar hamda qator tumanlar rahbarlari jiddiy ogohlantirildi.
Agar joriy yilning birinchi yarim yilligi yakunlari bo‘yicha ijobiy o‘zgarishlar kuzatilmasa va belgilangan marralar egallanmasa, ushbu hududlar rahbarlarining egallab turgan lavozimiga loyiqligi masalasi ko‘rib chiqiladi. Shuningdek, mahalliy mahsulotlar uchun yangi tashqi bozorlarni topish va logistika zanjirlari bilan bog‘liq muammolarni bartaraf etish uchun yaxlit tizim yaratish zarurligi taʼkidlandi.

Президент наказал тринадцать хокимов, допустивших отставание в промышленности
На видеоселекторном совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева были всесторонне проанализированы темпы экономического роста за первый квартал текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе мероприятия критически рассмотрены недостатки, допущенные при увеличении объёма промышленного производства и экспорта. В частности, дано поручение принять строгие дисциплинарные меры в отношении хокимов Сергелийского и Шайхантахурского районов города Ташкента, а также в общей сложности тринадцати хокимов районов Джизакской, Кашкадарьинской и других областей, не сумевших выполнить установленные плановые показатели по промышленности.
В электротехнической промышленности из-за низкого уровня переработки медного сырья объём производства составил чуть более семи процентов вместо одиннадцати.
Выполнение экспортного плана остановилось всего лишь на пятидесяти семи процентах. Глава государства поручил ответственным лицам решать существующие проблемы на предприятиях, выезжая на места.
До конца второго квартала строго обозначена необходимость довести производство электротехнической продукции до двадцати пяти триллионов сумов, а объём экспорта – до одного миллиарда долларов. На совещании особое внимание уделено также вопросу повышения производительности труда и внедрения современных подходов в производство.
Президент подверг критике деятельность ассоциаций ведущих отраслей, таких как текстильная, мебельная и промышленность строительных материалов. Указано, что эти организации допускают отставание во внедрении передового зарубежного опыта на местные предприятия.
Министерству экономики и финансов и руководителям регионов сделано серьёзное предупреждение. Если по итогам первого полугодия текущего года не будут наблюдаться позитивные изменения и не будут достигнуты установленные рубежи, будет рассмотрен вопрос о соответствии этих руководителей занимаемой должности. Также подчёркнута необходимость создания целостной системы для поиска новых внешних рынков для местной продукции и устранения проблем, связанных с логистическими цепочками.