Praga shahrida yirik xalqaro bitkoin konferensiyasi bo'lib o'tadi
2026-yilning 11-13-iyun kunlari Chexiya poytaxtida Yevropaning eng nufuzli bitkoin tadbirlaridan biri hisoblangan BTC Prague anjumani oʻzining toʻrtinchi mavsumini oʻtkazadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
PVA Expo Prague majmuasida boʻlib oʻtadigan ushbu nufuzli yigʻilishda 8 500 dan ortiq tadbirkorlar, dasturchilar, investorlar va raqamli aktivlar olamiga endigina qadam qoʻygan qiziquvchilar jam boʻlishi kutilmoqda. Bu yilgi dastur nafaqat texnik masalalarni, balki bitkoin hamjamiyati orasida tobora ommalashib borayotgan salomatlik, bioxaking, moliyaviy mustaqillik va sunʼiy intellekt kabi dolzarb mavzularni ham qamrab oladi.
Bu haqda jahonning yetakchi iqtisodiy nashrlaridan biri maʼlumot berdi. Konferensiya doirasida toʻrtta alohida sahnada maʼruzalar, davra suhbatlari va qizgʻin munozaralar tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Tadbirning muhim qismlaridan biri boʻlgan ozodlik texnologiyalari sammiti ochiq kodli dasturiy taʼminot va shaxsiy maʼlumotlar maxfiyligini taʼminlovchi texnologiyalar boʻyicha innovatsion amaliy mashgʻulotlarni taqdim etadi. Shuningdek, Lobkowicz Palace saroyida oʻtadigan korporativ bitkoin kuni tadbiri yirik bankirlar, moliya rahbarlari va yirik sarmoyadorlar uchun eksklyuziv muloqot maydoniga aylanadi.
Bu yerda soha yetakchilari oʻzaro tajriba almashish va yangi hamkorlik aloqalarini oʻrnatish imkoniyatiga ega boʻladilar. Koʻrgazma hududida 100 dan ortiq kompaniyalar oʻzlarining eng soʻnggi mahsulotlarini namoyish etadi.
Tashrif buyuruvchilar maxsus qurilmalar, mayning uskunalari, xavfsizlik vositalari va taʼlim platformalari bilan yaqindan tanishishlari mumkin. Tadbirning yuqori martabali mehmonlari uchun esa alohida xizmat koʻrsatish hududlari va yuqori darajadagi taomlar tayyorlanadigan maxsus joylar ajratilgan.
Bu esa anjumanning nafaqat bilim almashish, balki yuqori darajadagi servis maskani ekanini ham koʻrsatadi. Praga shahri bitkoin tarixida oʻziga xos va muhim oʻrin tutadi.
Aynan shu yerda dunyodagi ilk mayning hovuzlari va apparat hamyonlari ishlab chiqilgan. Markaziy Yevropadagi qulay geografik joylashuv, rivojlangan shahar infratuzilmasi va kuchli mahalliy kripto-hamjamiyat mavjudligi BTC Prague 2026 tadbirini jahon miqyosidagi eng muhim iqtisodiy va texnologik festivallardan biriga aylantirishi shubhasizdir.
Mazkur anjuman kelajak iqtisodiyotining asosiy yoʻnalishlarini belgilab beruvchi muhim platforma vazifasini oʻtaydi.

В Праге проходит крупная международная конференция по биткоину.
2026г. 11-13 июня в столице Чехии Праге пройдет четвертая по счету конференция BTC Prague — одно из самых влиятельных мероприятий в Европе в сфере биткоина. Об этом сообщило Zamin.uz.
На этом влиятельном собрании, проходящем в выставочном центре PVA Expo Prague, ожидается участие более 8500 предпринимателей, разработчиков, инвесторов и энтузиастов, только начинающих погружаться в мир цифровых активов. Программа этого года охватывает не только технические аспекты, но и актуальные темы, такие как здоровье, биохакинг, финансовая независимость и искусственный интеллект, которые активно обсуждаются в биткоин-сообществе.
Об этом сообщило одно из ведущих мировых экономических изданий.
В рамках конференции запланированы лекции, панельные дискуссии и оживленные дебаты на четырех отдельных сценах.
Одной из ключевых частей мероприятия является саммит свободных технологий, который представляет инновационные практические занятия в области открытого программного обеспечения и технологий обеспечения конфиденциальности личных данных.
Кроме того, корпоративный день биткоина, проходящий в дворце Lobkowicz Palace, превращается в эксклюзивную площадку для общения ведущих банкиров, финансовых руководителей и крупных инвесторов.
Здесь лидеры отрасли имеют возможность обменяться опытом и завязать новые деловые связи.
На выставочной площади более 100 компаний представят свои последние продукты.
Посетители смогут ознакомиться с специализированным оборудованием, устройствами для майнинга, средствами безопасности и образовательными платформами.
Для VIP-гостей конференции предусмотрены отдельные зоны обслуживания и специальные места, где готовятся блюда высокой кухни.
Это подчеркивает, что конференция направлена не только на обмен знаниями, но и на предоставление сервиса высокого уровня.
Город Прага занимает особое и значимое место в истории биткоина.
Именно здесь были разработаны первые в мире майнинговые бассейны и оборудование.
Благодаря выгодному географическому положению в Центральной Европе, развитой городской инфраструктуре и сильному местному крипто-сообществу, BTC Prague 2026 несомненно станет одним из самых значимых глобальных экономических и технологических фестивалей.