Toshkentda bitiruvchi shifokorni haqorat qilgani uchun jarimaga tortildi
Toshkent shahridagi poliklinikada yuzaga kelgan voqea tibbiyot xodimlariga nisbatan jamoat oldida haqorat qilish bilan yakunlandi va sud jarayoni bilan o‘z halini topdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Maktab bitiruvchisi shifokorning harakatlaridan noroziligini ijtimoiy tarmoqlarda bildirganligi uchun ma’muriy javobgarlikka tortildi. Nizolar shifokor tomirga tomizg‘ichni birinchi urinishda qo‘yolmagani sabab yuzaga keldi.
Qiz yuqori qon bosimi va bosh og‘rig‘i bilan poliklinikaga murojaat qilgan va shifokor tomirga kiritishda sakkiz marta muvaffaqiyatsizlikka uchraganini aytgan. Shifokor esa bemorning protsedura davomida chekishganini, bu esa tomirga zarar yetkazgan bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Ushbu hodisadan so‘ng bitiruvchi ijtimoiy tarmoqlarda videorolik joylashtirib, mamlakatdagi barcha shifokorlarni jamoat oldida haqorat qildi. Bu harakat jamoatchilik va huquqni muhofaza qiluvchi organlarning e’tiborini tortdi.
Yunusobod tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudida voqea holatlari ko‘rib chiqildi va qaror qabul qilindi. Qiz O‘zbekiston Ma’muriy javobgarlik kodeksining 183-moddasi (mayda bezorilik) bo‘yicha aybdor deb topildi.

В Ташкенте оштрафовали за оскорбление выпускника врача
Событие, произошедшее в поликлинике города Ташкента, завершилось оскорблением медицинских работников на глазах общественности и нашло свое разрешение в судебном процессе. Об этом сообщает Upl.uz.
Выпускник школы был привлечен к административной ответственности за выражение недовольства действиями врача в социальных сетях. Конфликт возник из-за того, что врач не смог установить катетер с первой попытки.
Девушка обратилась в поликлинику с высоким кровяным давлением и головной болью и сообщила, что врач не смог успешно ввести катетер восемь раз. Врач же отметил, что пациентка курила во время процедуры, что могло повредить вену.
После этого инцидента выпускник разместил видеоролик в социальных сетях, оскорбив всех врачей страны на глазах общественности. Это действие привлекло внимание общественности и правоохранительных органов.
В суде по уголовным делам Юнусабадского района были рассмотрены обстоятельства дела и принято решение. Девушка была признана виновной по статье 183 Кодекса об административной ответственности Узбекистана (мелкое хулиганство).