Namanganda nonvoyxonada gaz o‘g‘irlaganlik aniqlandi
Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati tomonidan tabiiy gazni noqonuniy ishlatishning navbatdagi holati aniqlanganligi haqida xabar berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Namangan viloyat Uzenergoinspeksiya boshqarmasi xodimlari tomonidan Namangan shahrida reydlar o‘tkazildi. Reydlar davomida tadbirkor A.F.D.ga tegishli nonvoyxona tabiiy gazni tegishli hujjatlar bo‘lmasdan tarmoqdan noqonuniy tarzda ulab ishlatayotgani aniqlangan.
Mutaxassislarning dastlabki bahosiga ko‘ra, bu jinoyat gaz ta’minoti tashkilotiga 1 milliard 5 million so‘mdan ortiq moddiy zarar yetkazgan. Mazkur holat bo‘yicha to‘plangan barcha materiallar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdim etildi.
Noqonuniy harakatlar uchun jinoyat kodeksining 169-moddasi 4-qismi (o‘g‘rilik) bo‘yicha jinoiy javobgarlik ko‘zda tutilgan bo‘lib, bu 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi bilan yakunlanishi mumkin. Hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Намангане было установлено, что в пекарне украли газ
Пресс-служба Узэнергоинспекции сообщила о выявлении очередного случая незаконного использования природного газа. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники управления Узэнергоинспекции Наманганской области провели рейды в городе Наманган. В ходе рейдов было установлено, что пекарня, принадлежащая предпринимателю А.Ф.Д., незаконно подключена к сети и использует природный газ без соответствующих документов.
По предварительной оценке специалистов, это преступление причинило материальный ущерб организации газоснабжения в размере более 1 миллиарда 5 миллионов сумов. Все материалы по данному делу были переданы правоохранительным органам.
За незаконные действия предусмотрена уголовная ответственность по части 4 статьи 169 Уголовного кодекса (кража), что может привести к лишению свободы на срок до 15 лет. В настоящее время проводятся предварительные следственные действия.