Surxondaryoda qoraytirilgan oynalar uchun jarima va qamoq
Surxondaryo viloyati IIB Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi matbuot xizmatida ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videorolikka izoh berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda "KIA" rusumli avtomobil haydovchisi tomonidan Yo‘l harakati xavfsizligi inspektorlari haqorat qilingan videorolik tarqaldi. Avvalroq Yo‘l harakati xavfsizligi inspektorlari ushbu fuqaroning hujjatlarini tekshirish maqsadida to‘xtatganida, uning avtomobilining old eshik oynalari ruxsatsiz qoraytirilgani aniqlangan.
Fuqaro haqida tegishli hujjatlar rasmiylashtirilgan, ammo u bu holatdan xulosa chiqarmay, yana shu kabi qoidabuzarlikka yo‘l qo‘ygan. Ikkinchi marta ushlanganida esa hujjatlarini inspektorlarga qoldirib, tezda voqea joyidan ketishga harakat qilgan.
Mazkur holat bo‘yicha fuqaro haqida O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining “Kichik bezorilik” hamda “Ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarmaslik” moddalariga muvofiq hujjatlar rasmiylashtirildi. Unga to‘rt sutkaga ma’muriy qamoq jazosi belgilandi va oynalarni ruxsatsiz qoraytirgani uchun 20 bazaviy hisoblash miqdorida, ya’ni 7 million 500 ming so‘m jarima solindi.
Shuningdek, fuqaro ilgari ham haqorat qilgani uchun ma’muriy javobgarlikka tortilganligi sababli unga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Haqqorat” moddasiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Сурхандарье штраф и тюремное заключение за затемненные окна
В пресс-службе управления безопасности дорожного движения МВД Сурхандарьинской области прокомментировали видеоролик, который распространился в социальных сетях. Об этом сообщает Upl.uz.
В социальных сетях распространился видеоролик, на котором водитель автомобиля марки "KIA" оскорбляет инспекторов дорожной безопасности. Ранее, когда инспекторы дорожной безопасности остановили данного гражданина для проверки документов, было установлено, что передние стекла его автомобиля тонированы без разрешения.
На гражданина были оформлены соответствующие документы, однако он не сделал выводов из этой ситуации и снова допустил аналогичное правонарушение. При повторном задержании он попытался быстро покинуть место происшествия, оставив свои документы у инспекторов.
По данному случаю на гражданина были оформлены документы в соответствии со статьями Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан "Мелкое хулиганство" и "Невыполнение законных требований сотрудников внутренних дел". Ему назначено административное наказание в виде четырех суток ареста, а также наложен штраф в размере 20 базовых расчетных величин, что составляет 7 миллионов 500 тысяч сумов за тонирование стекол без разрешения.
Кроме того, поскольку гражданин ранее также был привлечен к административной ответственности за оскорбления, в отношении него возбуждено уголовное дело по статье "Оскорбление" Уголовного кодекса Республики Узбекистан, и проводятся следственные действия.