Noqonuniy dori sotgan uch shaxs qo‘lga olindi
Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalarini noqonuniy sotishga aloqador shaxslar qo‘lga olingan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning hududiy boshqarmalari xodimlari, Ichki ishlar organlari va Milliy xavfsizlik xizmatining hamkorligida maxsus tezkor tadbirlar o‘tkazildi. Xususan, Jizzax viloyatining Sh.Rashidov tumanida 10 quti kuchli ta’sir qiluvchi “Omnadren-250” dorisini 2,6 million so‘mga sotishga uringan shaxs qo‘lga olindi.
Andijon viloyati Xonobod shahrida esa 13 dona “Regapen” va 2 dona “Tropikamid” dorilarini 1,5 million so‘mga sotishga harakat qilgan shaxs ushlangan. Ularning qo‘lidan yana 17 dona “Regapen” va 4 dona “Tropikamid” dorilari ham musodara qilindi.
Shuningdek, Farg‘ona viloyati Toshloq tumanida 10 dona kuchli ta’sir qiluvchi dori vositasini 1,2 million so‘mga sotishga uringan yana bir jinoyatchi qo‘lga olindi. Mazkur holatlarning barchasi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Kuchli ta’sir qiluvchi, narkotik bo‘lmagan moddalar yoki ularning analoglari hamda psixotrop moddalarning noqonuniy ishlab chiqarilishi, tarqatilishi, reklama qilinishi, namoyish etilishi yoki noqonuniy aylanmasi” moddasiga asosan jinoiy ish qo‘zg‘atildi.

Трое лиц, продававших незаконные наркотики, были задержаны
По информации пресс-службы Департамента при Генеральной прокуратуре, задержаны лица, причастные к незаконной продаже сильнодействующих наркотических средств. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники территориальных управлений Департамента при Генеральной прокуратуре, органов внутренних дел и Национальной службы безопасности провели специальные оперативные мероприятия. В частности, в Джизакской области, в районе Ш.Рашидова, был задержан человек, пытавшийся продать 10 коробок сильнодействующего препарата "Омнадрен-250" за 2,6 миллиона сумов.
В городе Ханабад Андижанской области был задержан человек, который пытался продать 13 упаковок "Регапен" и 2 упаковки "Тропикамид" за 1,5 миллиона сумов. У него также было изъято еще 17 упаковок "Регапен" и 4 упаковки "Тропикамид".
Кроме того, в Ташлакском районе Ферганской области был задержан еще один преступник, пытавшийся продать 10 упаковок сильнодействующего наркотического средства за 1,2 миллиона сумов. По всем указанным случаям возбуждено уголовное дело по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан "Незаконное производство, распространение, реклама, демонстрация или незаконный оборот сильнодействующих, не наркотических веществ или их аналогов, а также психотропных веществ".