Oliy ta’limga 2025 yilda 195 ming o‘rin beriladi
O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi 2025/2026 o‘quv yili uchun davlat oliy ta’lim muassasalariga qabul kvotalarini rasmiy ravishda e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Tasdiqlangan kvotalar bakalavriat va magistratura dasturlari bo‘yicha o‘quv shakllari va ta’lim tillarini hisobga olgan holda joylar taqsimotini belgilaydi hamda davlat ta’lim siyosatining ustuvor yo‘nalishlarini aks ettiradi. Bakalavriat dasturlari doirasida eng ko‘p joy kunduzgi ta’lim shakliga ajratilgan bo‘lib, yangi o‘quv yilida 148 400 talabalar qabul qilinadi.
Kunduzgi ta’limda o‘zbek tilida ta’lim oluvchi talabalar uchun 124 339 o‘rin ajratilgan. Rus tilida ta’lim beriladigan guruhlar uchun 19 125, shuningdek, qoraqalpoq tilida 4 121, qozoq tilida 375, tojik tilida 305, qirg‘iz tilida 75 va turkman tilida 65 o‘rin mavjud.
Alternativ ta’lim shakllarini tanlagan abituriyentlar uchun ham aniq kvotalar belgilangan. Kechki ta’lim shaklida butun mamlakat bo‘yicha 28 732 talabalar qabul qilinadi, ulardan 25 563 nafari o‘zbek tilida, 2 477 nafari rus tilida, 437 nafari qoraqalpoq tilida ta’lim oladi.
Masofaviy ta’lim shakli esa 18 195 o‘rin taklif qiladi, bunda asosiy qism, ya’ni 16 000 o‘rin o‘zbek tilida, 1 780 o‘rin rus tilida va 415 o‘rin qoraqalpoq tilida ta’lim olish uchun mo‘ljallangan. Magistratura dasturlarida kunduzgi ta’lim shakli bo‘yicha 20 210 kishi qabul qilinadi.
Ulardan 17 263 nafari o‘zbek tilida, 2 947 nafari rus tilida ta’lim oladi. Kechki va masofaviy magistratura shakllari kichikroq bo‘lib, mos ravishda 1 319 va 420 o‘rin ajratilgan, ular ham tillar bo‘yicha taqsimlangan.
Davlat tomonidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilgan. 2025/2026 o‘quv yili uchun jami 45 422 davlat granti ajratiladi.
Shulardan 35 500 tasi bakalavriat talabalariga, 9 922 tasi magistrlarga mo‘ljallangan. Asosiy kvotalardan tashqari, hukumat maqsadli grantlarni ham belgilagan: ayollar uchun 4 000 grant, nodavlat va xorijiy oliy ta’lim muassasalarida o‘qish uchun 1 320 grant hamda chet elda yashayotgan yosh vatandoshlar uchun 30 grant ajratilgan.
O‘zbekiston va Markaziy Osiyodagi eng qadimgi va yirik universitetlardan biri hisoblangan Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti 1918 yilda Toshkent shahrida tashkil etilgan. Bu universitet mamlakatdagi oliy ta’lim tizimining muhim markazlaridan biri hisoblanadi.

В высшем образовании в 2025 году будет предоставлено 195 тысяч мест
Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан официально объявило квоты на прием в государственные высшие учебные заведения на 2025/2026 учебный год. Об этом сообщает Upl.uz.
Утвержденные квоты определяют распределение мест с учетом форм обучения и языков обучения по программам бакалавриата и магистратуры, а также отражают приоритетные направления государственной образовательной политики. В рамках программ бакалавриата наибольшее количество мест выделено для дневной формы обучения, в новом учебном году будет принято 148 400 студентов.
Для студентов, обучающихся на узбекском языке в дневной форме обучения, выделено 124 339 мест. Для групп, обучающихся на русском языке, предусмотрено 19 125 мест, а также 4 121 место на каракалпакском языке, 375 мест на казахском языке, 305 мест на таджикском языке, 75 мест на киргизском языке и 65 мест на туркменском языке.
Для абитуриентов, выбравших альтернативные формы обучения, также установлены конкретные квоты. В вечерней форме обучения по всей стране будет принято 28 732 студента, из которых 25 563 будут обучаться на узбекском языке, 2 477 на русском языке, 437 на каракалпакском языке.
Форма дистанционного обучения предлагает 18 195 мест, при этом основная часть, а именно 16 000 мест, предназначена для обучения на узбекском языке, 1 780 мест на русском языке и 415 мест на каракалпакском языке. В магистратуре по дневной форме обучения будет принято 20 210 человек.
Из них 17 263 будут обучаться на узбекском языке, 2 947 на русском языке. Вечерние и дистанционные формы магистратуры имеют меньшие размеры, соответственно 1 319 и 420 мест, которые также распределены по языкам.
Особое внимание уделяется финансовой поддержке со стороны государства. На 2025/2026 учебный год будет выделено всего 45 422 государственных гранта.
Из них 35 500 предназначены для студентов бакалавриата, 9 922 для магистров. Кроме основных квот, правительство также установило целевые гранты: 4 000 грантов для женщин, 1 320 грантов для обучения в частных и зарубежных высших учебных заведениях, а также 30 грантов для молодых соотечественников, проживающих за границей.
Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека, один из старейших и крупнейших университетов в Узбекистане и Центральной Азии, был основан в 1918 году в городе Ташкент. Этот университет является одним из важных центров высшего образования в стране.