Namanganda suvda yo‘qolgan o‘smirni qidirish davom etmoqda
Namangan viloyatida beshinchi kun bo‘lib Shimoliy Farg‘ona suvkanali suvlarida yo‘qolgan o‘smirni qidirish va qutqarish ishlari davom etmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
23 iyul, chorshanba kuni sodir bo‘lgan fojiali hodisa ikki voyaga yetmagan bolalarning hayotiga zomin bo‘ldi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Favqulodda vaziyatlar boshqarmasining matbuot xizmati tomonidan taqdim etilgan xabarga asosan, hodisa haqida signal 13:48 da Namangan tumani navbatchilik qismiga kelib tushgan.
Ikkita bola o‘rta yoshdagilar, kattalar nazoratisiz qishloq fuqarolar yig‘ini yaqinidagi texnologik suv omborida cho‘milayotgan paytda suv ostiga ketib qolgan. Ushbu hudud rasmiy ravishda cho‘milish uchun taqiqlangan va xavfsiz dam olish uchun moslashtirilmagan, bu haqida mahalliy hokimiyat va idoralar doimiy ravishda ogohlantirishlar beradi.
Qidiruv ishlarini olib borish uchun tezda maxsus guruh tashkil qilindi. Guruh tarkibiga Namangan, Chust va Pap tumanlaridan professional suzuvchilar va qutqaruvchilar hamda viloyat yong‘in-qutqaruv bo‘linmasi mutaxassislari kiritildi.
Operatsiya suv yuzasida va suv osti jihozlari yordamida kanal tubini tekshirish bilan uzluksiz davom etmoqda. Qidiruv ishlarini murakkablashtirayotgan omillar qattiq oqim va past ko‘rinishdir.
Qutqaruvchilar sa’y-harakatlari 25 iyul, juma kuni qisman natija berdi. Qidiruv boshlanganidan ikki kun o‘tib, suvdan bir o‘smirning jasadi topilib chiqarildi.
Ikkinchi bolaning taqdiri, 2009 yilda tug‘ilgan, hozirgacha noma’lum. 28 iyul, dushanba kuni ertalab holat bo‘yicha qidiruv ishlari to‘liq davom etmoqda.
Mazkur hodisa O‘zbekiston suv havzalarida yaqinda sodir bo‘lgan fojialarning navbatdagisi bo‘ldi. Oldinroq Qoraqalpog‘istonda xususiy qayiq ag‘darilishi natijasida bir ayol va ikki farzandi cho‘kib ketgani katta jamoatchilik e’tiboriga sabab bo‘lgan edi.
Qayiqni boshqargan erkak oilaviy sayrni tashkil qilgan, ammo suvda xavfsizlik qoidalariga rioya qilinmagani uchun voqea fojiali yakun topgan. Markaziy Osiyodagi ko‘plab suvkanallar, jumladan Shimoliy Farg‘ona kanali, asosan irrigatsiya va xo‘jalik ehtiyojlari uchun sovet davrida qurilgan.
Ularning konstruksiyasi dam olish yoki cho‘milish uchun mo‘ljallanmagan. Beton plitalar, keskin chuqurlik o‘zgarishlari va kuchli oqim bunday joylarni cho‘milish uchun juda xavfli qiladi.
Shu sababli, aholiga suv havzalarida ehtiyotkorlik bilan harakat qilish va rasmiy taqiqlangan joylarda cho‘milmaslik tavsiya etiladi.

В Намангане продолжаются поиски подростка, пропавшего в воде
В Намангандской области пятый день продолжаются поиски и спасательные работы подростка, пропавшего в водах Северного Ферганского канала. Об этом сообщает Upl.uz.
23 июля, в среду, произошла трагедия, ставшая причиной гибели двух несовершеннолетних. Согласно официальным данным, сигнал о происшествии поступил в 13:48 в дежурную часть Намаганского района.
Два ребенка среднего возраста, находясь без присмотра взрослых, утонули в технологическом водохранилище рядом с сельским гражданским объединением. Эта территория официально запрещена для купания и не приспособлена для безопасного отдыха, о чем местные власти и учреждения постоянно предупреждают.
Для проведения поисковых работ была быстро организована специальная группа. В состав группы вошли профессиональные пловцы и спасатели из Намагана, Чуст и Папа, а также специалисты областного подразделения пожарной охраны.
Операция продолжается без перерыва с проверкой дна канала с помощью подводного оборудования и на поверхности воды. Факторами, усложняющими поисковые работы, являются сильное течение и низкая видимость.
Усилия спасателей дали частичный результат 25 июля, в пятницу. Через два дня после начала поисков было найдено и извлечено тело одного подростка из воды.
Судьба второго ребенка, 2009 года рождения, до сих пор неизвестна. 28 июля, в понедельник, поисковые работы продолжаются в полном объеме.
Данный инцидент стал очередной трагедией, произошедшей в водоемах Узбекистана в последнее время. Ранее в Каракалпакстане из-за переворота частной лодки утонула одна женщина и двое ее детей, что привлекло большое внимание общественности.
Мужчина, управлявший лодкой, организовал семейную прогулку, однако из-за несоблюдения правил безопасности на воде происшествие закончилось трагически. Многие водные каналы в Центральной Азии, включая Северный Ферганский канал, были построены в советское время в основном для нужд орошения и хозяйства.
Их конструкция не предназначена для отдыха или купания. Бетонные плиты, резкие изменения глубины и сильное течение делают такие места очень опасными для купания.
По этой причине населению рекомендуется проявлять осторожность на водоемах и не купаться в официально запрещенных местах.