Yangi O‘zbekistonda yosh yigit cho‘kib vafot etdi
Ijtimoiy tarmoqlarda yaqinda “Yangi O‘zbekiston” bog‘ida yosh yigit cho‘kib ketgani haqida ma’lumot tarqaldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu holat O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi tomonidan tasdiqlandi. Mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, 31 iyul kuni soat taxminan 16:00 da 23 yoshli S.D.
do‘sti bilan Mirzo Ulug‘bek tumanidagi “Yangi O‘zbekiston” bog‘ida joylashgan “Orzu sohil” dam olish zonasida hordiq chiqargan. Soat 16:25 atrofida plyaj mehmonlaridan biri S.D.ni suvda boshini pastga egib, harakatsiz holda ekanligini payqab qolgan.
Shu dam oluvchi, rasmiy qutqaruvchi emas, unga yordamga borib, qirg‘oqka olib chiqqan va darhol yurak-qon tomir reanimatsiyasini boshlagan. Taxminan o‘n daqiqa o‘tib, bog‘da navbatchi tibbiyot xodimi kelib, reanimatsiya tadbirlarini davom ettirgan.
Biroq guvohlar va tibbiyot xodimlarining harakatlari samara bermagan. Keyinroq yetib kelgan tez yordam guruhi yosh yigitning vafot etganini tasdiqlagan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, o‘lim ularning kelishidan avval sodir bo‘lgan. Sud-tibbiyot ekspertining dastlabki xulosasiga ko‘ra, o‘limning sababi nafas yo‘llarining suv bilan to‘silib, mexanik asfiksiya bo‘lgan.
Jinoyatshunoslar voqea joyini ko‘zdan kechirib, suv namunalari olib tahlil uchun topshirishgan. Hozirda mazkur holat bo‘yicha dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Новом Узбекистане молодой человек утонул и скончался
В социальных сетях недавно распространилась информация о том, что в парке "Новый Узбекистан" утонул молодой человек. Об этом сообщило Upl.uz.
Этот случай был подтвержден Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан. Согласно имеющимся данным, 31 июля около 16:00 23-летний С.Д.
отдыхал с другом в зоне отдыха "Орзу соҳил", расположенной в парке "Новый Узбекистан" в районе Мирзо Улугбека. Около 16:25 один из отдыхающих на пляже заметил, что С.Д. находится в воде с опущенной головой и в неподвижном состоянии.
В этот момент отдыхающий, не являясь официальным спасателем, подошел к нему на помощь, вытащил на берег и немедленно начал сердечно-легочную реанимацию. Примерно через десять минут на место происшествия прибыл дежурный медицинский работник, который продолжил реанимационные мероприятия.
Однако действия свидетелей и медицинских работников не принесли результатов. Позже прибывшая скорая помощь подтвердила смерть молодого человека.
По предварительным данным, смерть произошла до их прибытия. Согласно предварительному заключению судебно-медицинского эксперта, причиной смерти стало механическое удушение в результате закупорки дыхательных путей водой.
Криминалисты осмотрели место происшествия и взяли образцы воды для анализа. В настоящее время проводятся предварительные следственные действия по данному делу.