18 yoshgacha jinoyatchilar uchun yengilroq jazo joriy etiladi
O‘zbekiston jinoyat huquqi tizimida 18 yoshgacha bo‘lgan shaxslarning javobgarligini yumshatishga qaratilgan muhim o‘zgarishlar tayyorlanmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Oliy Majlis Senati tomonidan ma’qullangan yangi qonun loyihasi yoshlarning sudlanganlik maqomiga yangi yondashuvni joriy etadi. Ushbu o‘zgarishlar «Yangi O‘zbekiston» rivojlanish strategiyasi doirasidagi islohotlarning mantiqiy davomidir.
Qonun loyihasi Prezident imzosini kutmoqda va unga ko‘ra, og‘ir jinoyatlar qatoriga kirmaydigan jinoyatlar uchun jazo muddatini to‘liq o‘tagan yoshlar sudlangan hisoblanmaydi. Bu tashabbus yoshlarning jamiyatga moslashuvini osonlashtirish va sudlanganlik taqibidan xoli holda hayotlarini davom ettirish imkonini yaratishni maqsad qilgan.
Rasmiy statistikaga ko‘ra, 2023 yilda respublikada 1911 nafar voyaga yetmagan shaxs jinoyat uchun javobgarlikka tortilgan bo‘lsa, 2024 yilda bu ko‘rsatkich 2214 nafarga yetdi. Jinoyatlarning ko‘pchiligi jiddiy xavf tug‘dirmaydigan toifaga kiradi.
Masalan, 2024 yilda 1238 jinoyat kam xavfli, 855 tasi esa o‘rta og‘irlikdagi jinoyatlar sifatida baholangan. Yangi qonunda sudlanganlik maqomini qayta ko‘rib chiqish bilan birga, jazoni bekor qilish va ozodlikdan mahrum qilish muddati yoshlar uchun olti oydan bir oygacha qisqartiriladi.
Bu sudlarga har bir holatga moslashgan yondashuvni qo‘llash imkonini beradi. Senatorlar tomonidan ma’qullangan o‘zgartirishlar qonunchilikni liberallashtirish yo‘lidagi keng qamrovli islohotlarning bir qismi hisoblanadi.
Oldinroq esa, sudlanganlik sababli nomzodning qarindoshlariga ishga qabul qilinishda rad javobi berilmasligi haqida norma joriy etilgan edi. Ushbu chora-tadbirlar fuqarolarni himoya qilish va qonun bilan to‘qnash kelgan, ayniqsa yoshlarni reabilitatsiya qilish samaradorligini oshirishga qaratilgan.
Shuningdek, O‘zbekistonda voyaga yetmaganlar uchun uy qamog‘i institutini joriy etish ko‘zda tutilmoqda. Bu choralar dastlabki tergov bosqichida qamoqqa olishga muqobil sifatida qabul qilinmoqda va yoshlar huquqlarini himoya qilishga xizmat qiladi.

Для преступников до 18 лет будет введено более мягкое наказание
В Узбекистане готовятся важные изменения, направленные на смягчение ответственности лиц младше 18 лет в системе уголовного права. Об этом сообщает Upl.uz.
Новый законопроект, одобренный Сенатом Олий Мажлиса, вводит новый подход к статусу осужденных среди молодежи. Эти изменения являются логическим продолжением реформ в рамках стратегии развития «Новый Узбекистан».
Законопроект ожидает подписи Президента, и согласно ему, молодежь, полностью отбывшая срок наказания за преступления, не относящиеся к категории тяжких, не будет считаться осужденной. Эта инициатива направлена на облегчение адаптации молодежи к обществу и создание возможности продолжать жизнь без преследования за судимость.
Согласно официальной статистике, в 2023 году в республике 1911 несовершеннолетних были привлечены к уголовной ответственности, а в 2024 году эта цифра возросла до 2214. Большинство преступлений относится к категории, не представляющей серьезной угрозы.
Например, в 2024 году 1238 преступлений были оценены как малозначительные, а 855 — как преступления средней тяжести. В новом законе, помимо пересмотра статуса осужденности, срок наказания и лишения свободы для молодежи будет сокращен с шести месяцев до одного месяца.
Это позволит судам применять подход, адаптированный к каждому конкретному случаю. Одобренные сенаторами изменения являются частью комплексных реформ, направленных на либерализацию законодательства.
Ранее была введена норма, согласно которой кандидатам не может быть отказано в трудоустройстве из-за судимости их родственников. Эти меры направлены на защиту граждан и повышение эффективности реабилитации, особенно молодежи, столкнувшейся с законом.
Также в Узбекистане планируется внедрение института домашнего ареста для несовершеннолетних. Эти меры принимаются как альтернатива задержанию на этапе предварительного расследования и служат для защиты прав молодежи.