O‘zbekiston qonunchilik tizimida bolalar huquqlarini himoya qilish mexanizmlarini mustahkamlashga qaratilgan muhim o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan ta’qdim etilgan va birinchi o‘qishda qabul qilingan qonun loyihasi vasiylik va homiylik vazifalarini to‘liq yoki lozim darajada bajarmagan shaxslarga ma’muriy javobgarlik joriy etilishini nazarda tutadi. Ushbu tashabbus ijtimoiy himoya tizimini isloh qilishning muhim qismidir.
Qonun loyihasiga ko‘ra, ilgari vasiy yoki homiylik vazifalaridan chetlashtirilgan shaxslarga umr bo‘yi farzandlikka olish taqiqlanadi va ular kelajakda ham bu lavozimlarga tayinlanmaydi. Yangi tizimda markaziy o‘rin Milliy ijtimoiy himoya agentligiga beriladi.
Ushbu agentlik va uning hududiy bo‘linmalari yetim va ota-onasining parvarishidan mahrum bolalarni aniqlash, ularning hisobini yuritish hamda muqobil tarbiyaviy muhitni ta’minlash mas’uliyatini oladi. Shuningdek, islohot doirasida notariat faoliyati ham yangilanishi ko‘zda tutilgan.
Endilikda notariuslar farzandlikka olish, vasiylik yoki homiylikka oid barcha arizalar haqida «Inson» ijtimoiy xizmatlari markazlariga ma’lumot berishga majbur bo‘ladi. Bu chora jarayonlarning oshkoraligini oshirish va bolalar taqdiri bilan bog‘liq jarayonlarga qo‘shimcha nazorat o‘rnatishga xizmat qiladi.
Bolalar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirish maqsadida ilgari ham jinoyat va jinoyat-protsessual kodekslarga o‘zgartirishlar kiritilib, bolalarga nisbatan zo‘ravonlik holatlari uchun jazolar kuchaytirilgan. Bu kompleks yondashuv nafaqat qilingan huquqbuzarliklarni jazolash, balki ularni oldini olishga ham xizmat qiladi va jamiyatda bolalar huquqlariga hurmatsizlikka nisbatan qat’iy munosabatni shakllantiradi.
Yangi tizim doirasida vasiy va homiylarni tayinlash vakolatlari hokimlardan «Inson» ijtimoiy xizmatlari markazlari direktorlariga o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda. Bu esa mas’uliyatni oshirish va xizmatlarni yanada samarali tashkil etishga imkon beradi.
Umuman olganda, amalga oshirilayotgan islohotlar bolalar huquqlarini himoya qilish sohasida tizimli va samarali o‘zgarishlarni ta’minlashga qaratilgan.

Новый законопроект по защите прав детей
В законодательной системе Узбекистана осуществляются важные изменения, направленные на укрепление механизмов защиты прав детей. Об этом сообщает Upl.uz.
Законопроект, представленный депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса и принятый в первом чтении, предполагает введение административной ответственности для лиц, не выполняющих полностью или надлежащим образом обязанности опекунов и попечителей. Эта инициатива является важной частью реформирования системы социальной защиты.
Согласно законопроекту, ранее отстранённым от обязанностей опекунов или попечителей лицам запрещается усыновление на всю жизнь, и в будущем они также не будут назначены на эти должности. В новой системе центральное место будет отведено Национальному агентству социальной защиты.
Это агентство и его территориальные подразделения будут нести ответственность за выявление сирот и детей, лишённых родительского попечения, ведение их учёта и обеспечение альтернативной воспитательной среды. Также в рамках реформы предусмотрено обновление нотариальной деятельности.
Теперь нотариусы будут обязаны предоставлять информацию о всех заявлениях, касающихся усыновления, опеки или попечительства, центрам социальных услуг «Человек». Эта мера будет способствовать повышению прозрачности процессов и установлению дополнительного контроля над процессами, связанными с судьбой детей.
С целью усиления защиты прав детей ранее также были внесены изменения в уголовный и уголовно-процессуальный кодексы, ужесточены наказания за случаи насилия в отношении детей. Этот комплексный подход служит не только наказанию за совершённые правонарушения, но и предотвращению их, а также формированию строгого отношения к неуважению прав детей в обществе.
В рамках новой системы планируется передача полномочий по назначению опекунов и попечителей от хокимов директорам центров социальных услуг «Человек». Это позволит повысить ответственность и более эффективно организовать услуги.
В целом, проводимые реформы направлены на обеспечение системных и эффективных изменений в области защиты прав детей.