Xavfli uylarni roziligisiz rekonstruksiya qilish boshlanadi
Qonunchilik tashabbusi birinchi o‘qishda qabul qilingan bo‘lib, mamlakatdagi uy-joy fondini yangilash uchun yangi mexanizmni joriy etadi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu mexanizm iste’molchilarning ko‘pchiligining roziligisiz ham ayrim istisno holatlarda uylarni rekonstruksiya qilish imkonini beradi. Gap shundaki, maxsus komissiya tomonidan rasmiy ravishda xavfli va istiqbolsiz deb topilgan uylar uchun bunday tartib qo‘llaniladi.
Yangi loyihada shaharsozlik sohasida rekonstruksiya jarayonini tartibga solish ko‘zda tutilgan. Bu jarayonda loyihalarni amalga oshirish va mulk egalarga kompensatsiya to‘lash tartibi belgilangan.
Odatda, investorlar yoki uy egalarining tashabbusi bilan rekonstruksiya jarayonini boshlash uchun kamida 80 foiz mulk egalarining notarial tasdiqlangan roziligi talab etiladi. Adliya vazirligi o‘rinbosari Mahmud Istamovning ta’kidlashicha, agar besh mulk egasidan to‘rttasi loyihani qo‘llab-quvvatlamasa, rekonstruksiya taklifi ko‘rib chiqilmaydi.
Biroq qonunda istisno holatlar ham nazarda tutilgan. Adliya vazirligi iqtisodiy qonunchilik boshqarmasi boshlig‘i Xidiral Sodikov podkastda aytishicha, xavfli holatdagi binolar uchun 80 foizlik rozilik talab qilinmaydi.
Masalan, yog‘och uyda yashovchi odam rekonstruksiyaga qarshi chiqsa ham, agar ertaga yong‘in yuz bersa, bu nafaqat uning uyi, balki qo‘shnilarga ham zarar yetkazadi. Agar komissiya uyni eskirgan, xavfli va yashash uchun yaroqsiz deb topsa, qonun loyihasi ko‘pchilik roziligisiz rekonstruksiya jarayonini boshlashga imkon beradi.
Adliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda O‘zbekistonda taxminan 42 ming ko‘p kvartirali uy mavjud. Shulardan 17 mingga yaqini ikki-uch qavatli kam qavatli uylar hisoblanadi.
Rasmiy ravishda 343 uy me’yoriy xizmat muddatini oshirib, xavfli holatga kelib qolgan. Adliya vazirligi o‘rinbosari hozirgi vaziyatni shunday tasvirlaydi: ko‘plab aholi eski, xavfsizlik va qulaylikka mos kelmaydigan uyda yashashga majbur.
Muhandislik tarmoqlari — elektr, suv va gaz ta’minoti eskirgan, ba’zi uylarda kanalizatsiya umuman yo‘q. Hatto ayrim joylarda hozirgacha hovlida hojatxona mavjud.
Rekonstruksiya dasturi katta imkoniyatlarni o‘z ichiga oladi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, 17 ming kam qavatli uy o‘rnida 7-9 qavatli zamonaviy 13,5 ming ko‘p kvartirali uylar qurish mumkin.
Bu nafaqat uy-joy fondini yangilashga, balki hududdagi aholining sonini uch barobarga ko‘paytirishga yordam beradi, shahar infratuzilmasi va energiya resurslaridan samaraliroq foydalanish imkonini yaratadi. Ko‘pchilik ikki-uch qavatli uylar 1950-1960 yillarda qurilgan bo‘lib, ularning xizmat muddati odatda 50-60 yilni tashkil etadi.
Shu sababli, ularning ko‘pchiligi endi o‘z xizmat muddatini to‘liq bajargan va ularni almashtirish masalasi dolzarb hisoblanadi.

Начнется реконструкция опасных домов без вашего согласия
Законодательная инициатива была принята в первом чтении и вводит новый механизм для обновления жилищного фонда страны. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот механизм позволяет реконструировать дома без согласия большинства потребителей в некоторых исключительных случаях. Дело в том, что такая процедура применяется для домов, официально признанных специальной комиссией опасными и неперспективными.
В новом проекте предусмотрено регулирование процесса реконструкции в области градостроительства. В этом процессе установлен порядок реализации проектов и выплаты компенсаций собственникам.
Обычно для начала процесса реконструкции требуется нотариально заверенное согласие как минимум 80 процентов собственников. Заместитель министра юстиции Махмуд Истамов подчеркивает, что если четыре из пяти собственников не поддерживают проект, предложение о реконструкции не рассматривается.
Однако в законе предусмотрены и исключительные случаи. Глава управления экономического законодательства министерства юстиции Хидирал Содиков в подкасте заявил, что для зданий в опасном состоянии не требуется 80-процентное согласие.
Например, если человек, живущий в деревянном доме, выступает против реконструкции, но если завтра произойдет пожар, это повредит не только его дому, но и соседям. Если комиссия признает дом устаревшим, опасным и непригодным для проживания, законопроект позволит начать процесс реконструкции без согласия большинства.
По данным министерства юстиции, в настоящее время в Узбекистане насчитывается около 42 тысяч многоквартирных домов. Из них около 17 тысяч являются двух- и трехэтажными малоэтажными домами.
Официально 343 дома увеличили нормативный срок службы и стали опасными. Заместитель министра юстиции описывает текущую ситуацию следующим образом: многие люди вынуждены жить в старых домах, которые не соответствуют требованиям безопасности и комфорта.
Инженерные сети — электроснабжение, водоснабжение и газоснабжение устарели, в некоторых домах отсутствует канализация. Даже в некоторых местах до сих пор есть туалеты на улице.
Программа реконструкции включает в себя большие возможности. По расчетам, на месте 17 тысяч малоэтажных домов можно построить 13,5 тысяч современных многоквартирных домов высотой 7-9 этажей.
Это поможет не только обновить жилищный фонд, но и увеличить численность населения в регионе в три раза, создавая возможность более эффективного использования городской инфраструктуры и энергетических ресурсов. Большинство двух- и трехэтажных домов были построены в 1950-1960 годах, и их срок службы обычно составляет 50-60 лет.
Поэтому большинство из них уже полностью исчерпали свой срок службы, и вопрос их замены становится актуальным.