O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2025 yil 4 avgustda qabul qilingan UP-126-sonli farmon mehnat munosabatlarini takomillashtirish va ish beruvchilarni rag‘batlantirishga qaratilgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda Adliya vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi. Farmonda belgilangan asosiy vazifalar quyidagilardan iborat: ishchilar va ish beruvchilar o‘rtasida adolatli va o‘zaro manfaatli mehnat munosabatlarini yaratish hamda ish beruvchilarga haqiqiy ehtiyojlariga mos malakali xodimlarni topishda yordam beradigan tizimni shakllantirish.
2025 yil 1 sentabrdan boshlab quyidagi o‘zgarishlar kuchga kiradi: ish beruvchilarni bandlik markazlari tomonidan tavsiya qilingan nomzodlarni ishga qabul qilishdan bosh tortgani uchun qo‘yilgan ma’muriy javobgarlik bekor qilinadi; shuningdek, bo‘sh ish o‘rinlari mavjudligi to‘g‘risida majburiy hisobotlarni topshirish tartibi bekor qilinadi. Bu chora-tadbirlar mehnat bozorida samaradorlikni oshirishga xizmat qiladi.

Работодателям вводятся новые трудовые правила
Указом Президента Республики Узбекистан от 4 августа 2025 года принят указ UP-126, направленный на совершенствование трудовых отношений и стимулирование работодателей. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщила пресс-служба Министерства юстиции. Основные задачи, определенные в указе, заключаются в создании справедливых и взаимовыгодных трудовых отношений между работниками и работодателями, а также в формировании системы, которая поможет работодателям находить квалифицированных сотрудников, соответствующих их реальным потребностям.
С 1 сентября 2025 года вступят в силу следующие изменения: отменяется административная ответственность работодателей за отказ в приеме на работу кандидатов, рекомендованных центрами занятости; также отменяется порядок обязательной отчетности о наличии вакантных рабочих мест. Эти меры направлены на повышение эффективности на рынке труда.