Jizzax viloyati IIB matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, pora olish holati aniqlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari, Milliy xavfsizlik xizmati va Prokuratura vakillari bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Jizzax shahridagi 16-maktabning yuqori lavozimli xodimi pora olayotgan vaqtida ushlangan.
Ushtib olish jarayonida 11 million so‘m pul qo‘lga olindi, bu pul maxsus kimyoviy modda bilan belgilangan edi. Ma’lum bo‘lishicha, ayblanuvchi ilgari 5 million so‘m avans olgan va jami 16 million so‘m evaziga maktabda ikkita o‘qituvchini ishga joylashtirishda yordam berishga va’dalar bergan.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 2-qismi, pora olish moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Ayblanuvchiga 5 dan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanishi mumkin.
Ushbu holat davlat organlarining korrupsiyaga qarshi kurashdagi qat’iy choralari natijasidir. Fuqarolardan qonuniylikka rioya qilish va bunday holatlarni tezkor ravishda xabar qilishlari so‘raladi.

облачно с прояснениями ветер 5.5 м/с, СЗ
По сообщению пресс-службы УВД Джизакской области, выявлен случай взяточничества. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками органов внутренних дел совместно с представителями Национальной службы безопасности и прокуратуры проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан высокопоставленный сотрудник 16-й школы города Джизак при получении взятки.
В момент задержания было изъято 11 миллионов сум, помеченных специальным химическим веществом. Как стало известно, обвиняемый ранее получил аванс в размере 5 миллионов сум и обещал помочь трудоустроить двух учителей в школе за общую сумму 16 миллионов сум.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи Уголовного кодекса Республики Узбекистан, предусматривающей ответственность за получение взятки. Обвиняемому грозит наказание в виде лишения свободы на срок от 5 до 10 лет.
Данный случай является результатом решительных мер государственных органов в борьбе с коррупцией. Граждан призывают соблюдать законность и оперативно сообщать о подобных случаях.