O‘zbekistonda keng ko‘lamli xayriya hashari o‘tkaziladi
O‘zbekiston Respublikasi hukumati 22 va 23 avgust kunlari butun mamlakat bo‘ylab keng ko‘lamli xayriya hashari o‘tkazilishini e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu tadbir Vazirlar Mahkamasining qarori asosida “Obodon va farovon mahalla – mamlakat bezagi” shiori ostida tashkil etiladi. Hashar doirasida mahallalar, qishloq va shahar hududlari, ko‘p kvartirali uylar hamda ularning atrofidagi hududlarni obodonlashtirishga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar amalga oshiriladi.
Shuningdek, guzarlarga, bog‘larga, ziyoratgohlar va qabristonlarga xizmat ko‘rsatish rejalashtirilgan. Ko‘chalarning, xiyobonlar va bolalar maydonchalarining tozaligi, daraxtlarning oqartirilishi va sanitariya kesimi kabi ishlar ham bajariladi.
Hukumat qarorida xayriya hashari ijtimoiy yo‘nalishiga alohida e’tibor qaratilgan. Ijtimoiy himoyaga muhtoj, nogironligi bo‘lgan, yolg‘iz qariyalar hamda yordamga muhtoj oilalarga uy-joy sharoitlarini yaxshilashda ko‘mak berilishi nazarda tutilgan.
Shuningdek, mahalliy hokimiyat organlari va tegishli tashkilotlarga yig‘ilgan chiqindilarni markazlashtirilgan tartibda maxsus poligonlarga olib chiqish vazifasi yuklatilgan. Vazirlar Mahkamasining qarorida xavfsizlik choralari qat’iy belgilangan.
Hayot va sog‘likka xavf tug‘dirishi mumkin bo‘lgan joylarda ishlar bajarilishi taqiqlanadi. Bunday hududlarga shovqin va harakat ko‘p bo‘lgan avtomobil yo‘llari, suv havzalari qirg‘oqlari, faol qurilish maydonchalari, binolar tomlari va xavfli ishlab chiqarish obyektlari kiradi.
Shuningdek, hasharga bog‘liq bo‘lmagan majburiy jamoat ishlari, jumladan qurilish, ta’mirlash va qishloq xo‘jaligi ishlarida fuqarolarni majburlash qat’iyan man etilgan. Obodonlashtirish ishlari tashkilot va korxonalar hududlarida mehnat muhofazasi va xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilgan holda amalga oshirilishi lozim.
Hashar an’anasining ildizlari qadimiy davrlarga borib taqaladi va u o‘zaro yordam asosida amalga oshiriladigan ijtimoiy birdamlik hamda mas’uliyatning muhim ko‘rinishidir. Tarixda hashar nafaqat atrof-muhitni tozalash, balki yetimlar uchun uylar qurish, ko‘priklar barpo etish va kanallar qazish kabi keng ko‘lamli ishlarni ham o‘z ichiga olgan.

В Узбекистане проводится масштабный благотворительный субботник
Правительство Республики Узбекистан объявило о проведении масштабного благотворительного субботника по всей стране 22 и 23 августа. Об этом сообщает Upl.uz.
Это мероприятие организуется под девизом «Благоустроенный и процветающий махалля – украшение страны» на основании решения Кабинета Министров. В рамках субботника будут проведены масштабные работы по благоустройству махаллей, сельских и городских территорий, многоквартирных домов и прилегающих к ним территорий.
Также запланировано обслуживание улиц, садов, мест паломничества и кладбищ. Будут выполнены работы по уборке улиц, бульваров и детских площадок, побелке деревьев и санитарной обрезке.
В решении правительства особое внимание уделено социальному направлению субботника. Предусмотрена помощь в улучшении жилищных условий для нуждающихся в социальной защите, инвалидов, одиноких пожилых людей и семей, нуждающихся в поддержке.
Кроме того, местным органам власти и соответствующим организациям поручено централизованно вывозить собранные отходы на специальные полигоны. В решении Кабинета Министров строго определены меры безопасности.
Запрещается проведение работ в местах, представляющих опасность для жизни и здоровья. К таким территориям относятся шумные и оживленные автомобильные дороги, берега водоемов, активные строительные площадки, крыши зданий и опасные производственные объекты.
Также категорически запрещается принуждение граждан к выполнению обязательных общественных работ, не связанных с субботником, включая строительные, ремонтные и сельскохозяйственные работы. Благоустройство на территориях организаций и предприятий должно осуществляться с строгим соблюдением правил охраны труда и техники безопасности.
Традиции субботника уходят корнями в древние времена и являются важным проявлением социальной солидарности и ответственности, основанной на взаимопомощи. Исторически субботник включал не только уборку окружающей среды, но и масштабные работы, такие как строительство домов для сирот, возведение мостов и рытье каналов.