Mirabad ko‘chasi yangi gastronomik maskanga aylanadi
Toshkent shahar hokimiyati Mirabad ko‘chasini yangi gastronomik maskanga aylantirish tashabbusini ko‘rib chiqmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu zona doimiy ishlash rejimida faoliyat yuritishi rejalashtirilmoqda. Mirabad tumani hokimiyati Mirabad ko‘chasi hududida, ayniqsa Nukus va Shahrisabz ko‘chalari orasidagi maydonda yangi gastronomik hudud yaratish taklifini ilgari surdi.
Tegishli hujjatlar mutaxassislar tomonidan ko‘rib chiqilishi uchun vakolatli idoralarga topshirildi. Mazkur tashabbus poytaxtda gastronomik turizmni rivojlantirish bo‘yicha tizimli ishlarning mantiqiy davomi hisoblanadi.
Mirabad tumani hokimiyati vakillarining ma’lum qilishicha, shu bilan birga Taras Shevchenko ko‘chasidagi mavjud gastronomik hududni yanada rivojlantirish ustida ham ish olib borilmoqda. Ushbu joyni obodonlashtirishning uchinchi bosqichiga doir takliflar to‘plami ham mutasaddi tashkilotlarga taqdim etilgan.
Hozirda Shevchenko ko‘chasida infratuzilmani yaxshilash ishlari davom etmoqda. Turistlar uchun zamonaviy axborot markazi va jamoat hojatxonasi qurilishi faol bosqichda bo‘lib, bu hududda bo‘lish qulayligini oshirishga xizmat qiladi.
Eslatib o‘tish joizki, Taras Shevchenko ko‘chasi 2024 yil oktyabr oyining oxirida gastronomik ko‘cha maqomini oldi. Loyihaning birinchi bosqichi – keng ko‘lamli rekonstruksiya va obodonlashtirish ishlari taxminan besh oy davom etdi.
Shu davr ichida ko‘cha sezilarli darajada o‘zgartirilib, ko‘plab ovqatlanish maskanlarini birlashtirgan jozibali jamoat maydoni yaratildi. Gastronomik ko‘chalarni rivojlantirish bugungi kunda jahon shaharsozligida muhim yo‘nalish hisoblanadi.
Bunday loyihalar nafaqat restoran biznesini rag‘batlantiradi, yangi ish o‘rinlari yaratadi, balki shaharning o‘ziga xos ko‘rinishini shakllantirishga, uning turizm salohiyatini oshirishga va aholiga qulay jamoat muhitini taqdim etishga xizmat qiladi.

Улица Мирабад становится новым гастрономическим местом
Хокимият города Ташкента рассматривает инициативу по превращению улицы Мирабад в новый гастрономический центр. Об этом сообщил Upl.uz.
Планируется, что эта зона будет работать в режиме постоянной деятельности. Хокимият района Мирабад предложил создать новый гастрономический район на территории улицы Мирабад, особенно в районе между улицами Нукус и Шахрисабз.
Соответствующие документы были переданы уполномоченным органам для рассмотрения специалистами. Эта инициатива является логическим продолжением системной работы по развитию гастрономического туризма в столице.
По словам представителей хокимията района Мирабад, одновременно ведется работа по дальнейшему развитию существующего гастрономического района на улице Тараса Шевченко. Комплекс предложений по третьему этапу благоустройства этого места также был представлен ответственным организациям.
В настоящее время на улице Шевченко продолжаются работы по улучшению инфраструктуры. Строительство современного информационного центра и общественного туалета для туристов находится на активной стадии и направлено на повышение удобства пребывания в этом районе.
Стоит отметить, что улица Тараса Шевченко получила статус гастрономической улицы в конце октября 2024 года. Первый этап проекта — масштабная реконструкция и благоустройство — длился около пяти месяцев.
За это время улица значительно преобразилась, был создан привлекательный общественный пространство, объединяющее множество заведений общественного питания. Развитие гастрономических улиц сегодня является важным направлением в мировой градостроительной практике.
Такие проекты не только стимулируют ресторанный бизнес и создают новые рабочие места, но и способствуют формированию уникального облика города, повышению его туристического потенциала и обеспечению комфортной общественной среды для жителей.