Ayollar rahbarligidagi korxonalar soni oshdi
2025-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra O‘zbekistonda ayollar rahbarligidagi kichik korxonalar va mikrofirmalar soni 43 860 tani tashkil etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. Ushbu korxonalarning katta qismi kichik biznes uchun an’anaviy hisoblangan sohalarda faoliyat yuritmoqda.
Tarmoqlar bo‘yicha taqsimoti quyidagicha: - xizmat ko‘rsatish sohasida – 17 239 ta; - savdo sohasida – 17 161 ta; - sanoat sohasida – 5 464 ta; - boshqa sohalarda – 3 996 ta. Shunday qilib, ayol tadbirkorlarning ko‘pchiligi o‘z faoliyati uchun xizmat ko‘rsatish va savdo sohalarini tanlaydi.
Bu sohalarda kirish to‘siqlari odatda past bo‘lib, xizmatlarga talab doimiy ravishda yuqori bo‘ladi. Ayollar rahbarligidagi kichik korxonalar va mikrofirmalarning mahsulotlarini sotishdan olingan sof daromad 47,7 trillion so‘mni tashkil etdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 10,1 trillion so‘mga oshgan. Bu esa ayol tadbirkorlarning iqtisodiy faolligining oshayotganligini ko‘rsatadi.

Количество предприятий под руководством женщин увеличилось
По состоянию на 1 января 2025 года в Узбекистане количество малых предприятий и микрофирм под руководством женщин составило 43 860. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. Большая часть этих предприятий работает в традиционных для малого бизнеса сферах.
Распределение по отраслям следующее: - в сфере услуг – 17 239; - в торговле – 17 161; - в промышленности – 5 464; - в других сферах – 3 996. Таким образом, большинство женщин-предпринимателей выбирают для своей деятельности сферы услуг и торговли.
В этих сферах барьеры для входа обычно низкие, а спрос на услуги постоянно высок. Чистый доход от продажи продукции малых предприятий и микрофирм под руководством женщин составил 47,7 триллиона сумов.
Этот показатель увеличился на 10,1 триллиона сумов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Это свидетельствует о росте экономической активности женщин-предпринимателей.