Qizilqol konida o‘zbekistonlik ishchi halok bo‘ldi
Qizilqol tumanida joylashgan «Artemovskiy rudnik» oltin qazib olish konida halokat yuz berdi, natijada O‘zbekiston fuqarosi hayotdan ko‘z yumdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
30 yoshli ishchi tog‘ jinslarining qulashidan keyin ostida qolib, olgan jarohatlari sabab joyida vafot etdi. Halokat 2025 yil 26 avgustda sodir bo‘ldi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, marhum tog‘ jinslarini burg‘ulash ishlarini bajarayotgan edi, bu ishlar keyinchalik ularni mustahkamlash uchun mo‘ljallangan edi. Qulash paytida kon odatdagi tartibda ishlayotgani va yer ostida yana 48 ta ishchi bo‘lganligi ma’lum qilindi.
Ishchining halokati munosabati bilan Krasnoyarsk krai prokuraturasi korxonada mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi qonunchiligi bajarilishini tekshirishni boshladi. Tekshiruvga hududiy mehnat inspektsiyasi va Rostexnadzor mutaxassislari jalb etildi.
Hozirda xavfsizlik qoidalarining buzilishi bo‘yicha jinoiy ish ochilish ehtimoli ko‘rib chiqilmoqda. Konda favqulodda hududda xavfsizlik postlari tashkil etildi.
Ushbu hodisa Rossiya Federatsiyasi hududida O‘zbekiston mehnat migrantlari ishtirokidagi o‘lim bilan tugagan baxtsiz hodisalar statistikasini yana bir bor to‘ldirdi. Oldinroq Leningrad viloyatining Novosaratovka qishlog‘idagi qurilish maydonchasida 34 yoshli ishchiga boshiga tsement aralashmasi solingan chelak tushib, u vafot etgani haqida xabar berilgan edi.
Yana bir holat Sankt-Peterburgda yuz berdi. Moskva tumanida 24 yoshli O‘zbekiston fuqarosi shakl berish konstruktsiyasini demontaj qilayotganda 3,5 metrdan balandlikdan yiqilib, hayotdan ko‘z yumdi.
Xalqaro mehnat tashkiloti tog‘ kon sanoatini dunyoda eng xavfli sohalardan biri deb hisoblaydi. Har yili bu sohada minglab ishchilar halok bo‘ladi, o‘lim bilan bog‘liq bo‘lmagan baxtsiz hodisalar esa millionlab hisoblanadi.
Shuning uchun ish joyida mehnat xavfsizligini ta’minlash va mehnat muhofazasiga alohida e’tibor qaratish talab etiladi.

В шахте Кызылколь погиб узбекский рабочий
На золотом руднике «Артемовский рудник», расположенном в районе Кызылколь, произошла авария, в результате которой гражданин Узбекистана погиб. Об этом сообщил Upl.uz.
30-летний рабочий погиб на месте после того, как на него обрушились горные породы, полученные травмы оказались смертельными. Авария произошла 26 августа 2025 года.
По предварительным данным, погибший выполнял буровые работы в горных породах, которые впоследствии предназначались для их укрепления. Сообщается, что во время обвала рудник работал в обычном режиме, а под землей находились ещё 48 рабочих.
В связи со смертью рабочего прокуратура Красноярского края начала проверку соблюдения законодательства о охране труда и промышленной безопасности на предприятии. В проверке участвуют специалисты территориальной инспекции труда и Ростехнадзора.
В настоящее время рассматривается возможность возбуждения уголовного дела по факту нарушения правил безопасности. На руднике в зоне чрезвычайной ситуации организованы посты безопасности.
Это происшествие вновь пополнило статистику несчастных случаев с участием трудовых мигрантов из Узбекистана на территории Российской Федерации, закончившихся гибелью. Ранее сообщалось, что на строительной площадке в деревне Новосаратовка Ленинградской области 34-летнему рабочему на голову упало ведро с цементным раствором, в результате чего он скончался.
Ещё один случай произошёл в Санкт-Петербурге. В Московском районе 24-летний гражданин Узбекистана упал с высоты 3,5 метра при демонтаже опалубочной конструкции и скончался.
Международная организация труда считает горнодобывающую промышленность одной из самых опасных отраслей в мире. Ежегодно в этой сфере погибают тысячи рабочих, а несчастные случаи без летального исхода исчисляются миллионами.
Поэтому на рабочих местах требуется особое внимание к обеспечению безопасности труда и охране труда.