Sankt-Peterburg shahar videokuzatuv tizimi yangilandi va endi kameralar odamlarning irqiy hamda etnik xususiyatlarini aniqlay oladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Axborotlashtirish qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Igor Nikonovning ta’kidlashicha, ushbu texnologiya huquqni muhofaza qiluvchi organlar uchun migratsiya vaziyatini nazorat qilishda qulay vosita bo‘lishi ko‘zda tutilgan. 2025 yil mart oyidan boshlab Sankt-Peterburgda taxminan 50 ming kamera yangi dasturiy ta’minot bilan jihozlandi.
Nikonovning shahar byudjeti muhokamasi davomida aytishicha, tizim yuzlarni olti umumiy kategoriya bo‘yicha tahlil qiladi: Kavkaz, Sharqiy Osiyo, Markaziy Osiyo, Osiyo, Yevropa xususiyatlari va negrit irqi. Shu bilan birga, algoritmlar aniq millatni emas, balki tashqi ko‘rinishga asoslangan etnik mansublikni aniqlaydi.
Ushbu texnologiyani joriy etishning asosiy maqsadi migratsiya oqimlarini yaxshiroq nazorat qilishdir. Shahar hududlarida ma’lum etnik guruhlar vakillarining zichligini tahlil qilish orqali politsiya migrantlarning ko‘p yashaydigan joylarini, jumladan, “rezina kvartiralar” deb ataladigan yashash joylarini aniqlash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Igor Nikonovning so‘zlariga ko‘ra, olingan ma’lumotlar asosida huquqni muhofaza qiluvchi organlar tegishli choralar ko‘radi. Hozircha tizimning amaliy natijalari haqida gapirish erta hisoblanadi.
Yangi funksionallik samaradorligi va jinoyatlarni ochish statistikasi ta’siri yil oxirida baholanadi. Etnik mansublikni aniqlash uchun kameralar ishlatilishi g‘oyasi 2025 yil fevral oyida muhokama qilinganda ayrim mansabdor shaxslarda bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi.
Rossiya prezidentining inson huquqlari bo‘yicha kengashi raisi Valeriy Fadeev bunday yondashuvni inson qadr-qimmatini kamsituvchi deb baholadi. Shu bilan birga, Rossiya parlamentida migrantlarga oid yangi tashabbus ham ilgari surildi.
“Yangi odamlar” fraksiyasi deputatlari xorijlik fuqarolarga majburiy imtihonga Rossiyada ayollar bilan munosabat qoidalarini o‘rgatish bo‘limini qo‘shishni taklif qildi. Deputatlar fikricha, bu tashabbus xorijliklarning ayollarga nisbatan bezovta qilish va zo‘ravonlik holatlarining ko‘payishi sababli zarur hisoblanadi.
Maqsad migrantlarni bunday harakatlarning huquqiy oqibatlari bilan tanishtirishdir. Birinchi yuzni aniqlash tizimlari 1960-yillarda paydo bo‘lgan va unda odam fotosuratlardagi muhim nuqtalarni qo‘lda ko‘rsatishi talab qilingan.
Hozirgi zamon sun’iy intellekt tarmoqlari esa yuz yuzasidagi minglab parametrlarni bir necha soniyadan kam vaqt ichida avtomatik tahlil qiladi.

Санкт-Петербургда этническая система камер запущена
Видеонаблюдение в Санкт-Петербурге обновлено, и теперь камеры могут определять расовые и этнические особенности людей. Об этом сообщает Upl.uz.
По словам заместителя председателя Комитета по информатизации Игоря Никонова, эта технология предназначена для правоохранительных органов как удобный инструмент контроля миграционной ситуации. С марта 2025 года в Санкт-Петербурге около 50 тысяч камер оснащены новым программным обеспечением.
Во время обсуждения городского бюджета Никонов отметил, что система анализирует лица по шести общим категориям: Кавказ, Восточная Азия, Центральная Азия, Азия, Европейские особенности и негроидная раса. При этом алгоритмы определяют не конкретную национальность, а этническую принадлежность на основе внешнего вида.
Основная цель внедрения этой технологии — улучшить контроль миграционных потоков. Анализируя плотность представителей определённых этнических групп в городских районах, полиция сможет выявлять места массового проживания мигрантов, в том числе так называемые «резиновые квартиры».
По словам Игоря Никонова, на основе полученных данных правоохранительные органы примут соответствующие меры. Пока рано говорить о практических результатах системы.
Эффективность новой функциональности и влияние на статистику раскрываемости преступлений будут оценены к концу года. Идея использования камер для определения этнической принадлежности вызвала споры среди некоторых должностных лиц во время обсуждения в феврале 2025 года.
Председатель Совета по правам человека при президенте России Валерий Фадеев оценил такой подход как унижающий человеческое достоинство. Вместе с тем в российском парламенте была предложена новая инициатива, касающаяся мигрантов.
Депутаты фракции «Новые люди» предложили ввести обязательный экзамен для иностранных граждан с разделом, обучающим правилам общения с женщинами в России. По мнению депутатов, эта инициатива необходима из-за роста случаев домогательств и насилия в отношении женщин со стороны иностранцев.
Цель — ознакомить мигрантов с юридическими последствиями таких действий. Первые системы распознавания лиц появились в 1960-х годах и требовали ручного указания важных точек на фотографиях.
Современные сети искусственного интеллекта автоматически анализируют тысячи параметров лица за доли секунды.