O‘zbekiston Ichki ishlar organlarida huquqbuzarliklarni monitoring qilish va tezkor javob berish uchun dronlardan foydalanish boshlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu yangilik birinchi bo‘lib Buxoro viloyatida joriy etildi, bu esa mamlakat huquqni muhofaza qilish tizimining modernizatsiyasida yangi bosqich hisoblanadi. Prezident topshirig‘iga binoan, Buxoro viloyati hokimligi 150 ta zamonaviy dronlarni xarid qildi.
Ichki ishlar vazirligi huquqbuzarliklarning oldini olish xizmati o‘rinbosari Rahimjon Naimovning ma’lum qilishicha, hozirda ushbu dronlar tizimli ravishda taqsimlanmoqda. Allaqachon besh viloyatda 84 ta bo‘lim yangi texnologiyalar bilan ta’minlangan va dronlar parkini kengaytirish rejalashtirilmoqda.
Modernizatsiya dasturi bir necha yilga mo‘ljallangan. 2026 yil oxirigacha mamlakatdagi barcha tuman va shahar ichki ishlar bo‘limlari dronlar bilan to‘liq jihozlanadi.
Bu, ayniqsa, jinoyatchilik darajasi yuqori bo‘lgan hududlarda ish samaradorligini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi. Dronlarning asosiy vazifasi – profilaktik ishlarni olib borish va turli huquqbuzarliklarni aniqlashdir.
Ular kichik bezoriliklar, atrof-muhit holatini nazorat qilish hamda giyohvand moddalar noqonuniy aylanmasi bilan bog‘liq jinoyatlarni aniqlashda qo‘llaniladi. Dronlar yuqoridan keng hududni kuzatib, yerda ishlayotgan xodimlarga tezkor javob berish imkonini beradi.
Shuningdek, dronlarni boshqarish maxsus malaka talab qiladi. Rahimjon Naimov ta’kidlaganidek, har bir xodim dron uchirishga ruxsat etilmaydi.
Katta profilaktika inspektorlari bosqichma-bosqich o‘qitiladi. Hozirda Buxoro va Farg‘ona viloyatlarida mutaxassislar tayyorlangan va sertifikat olganlar dronlarni boshqarish huquqiga ega bo‘ladi.
Mutaxassislarni tayyorlash va malakasini oshirish uchun maxsus tizim tashkil etilgan. Dunyoning ayrim davlatlarida huquqni muhofaza qiluvchi organlar dronlarni yuqori aniqlikdagi kameralar, issiqlikni aniqlovchi qurilmalar bilan jihozlash bilan birga, ovozli xabarlarni yetkazish uchun dinamiklar va qiyin yetib boriladigan joylarga birinchi yordam vositalarini yetkazish tizimlari bilan ta’minlamoqda.

Внутренние дела используют дроны для выявления преступлений
В органах внутренних дел Узбекистана началось использование дронов для мониторинга правонарушений и оперативного реагирования. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта новинка впервые была внедрена в Бухарской области, что считается новым этапом в модернизации системы правоохранительных органов страны. По поручению Президента, хокимият Бухарской области приобрёл 150 современных дронов.
По словам заместителя начальника службы предупреждения правонарушений Министерства внутренних дел Рахимжона Наимова, в настоящее время эти дроны систематически распределяются. Уже в пяти областях 84 подразделения оснащены новыми технологиями, и планируется расширение парка дронов.
Программа модернизации рассчитана на несколько лет. К концу 2026 года все районные и городские отделы внутренних дел страны будут полностью оснащены дронами.
Это особенно способствует значительному повышению эффективности работы в регионах с высоким уровнем преступности. Основная задача дронов – проведение профилактических мероприятий и выявление различных правонарушений.
Они используются для обнаружения мелких хулиганств, контроля состояния окружающей среды, а также выявления преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков. Дроны наблюдают за большой территорией сверху, что позволяет сотрудникам на земле оперативно реагировать.
Кроме того, управление дронами требует специальной квалификации. Как отметил Рахимжон Наимов, не каждый сотрудник получает разрешение на пилотирование дронов.
Старшие инспекторы по профилактике проходят поэтапное обучение. В настоящее время специалисты, прошедшие подготовку и получившие сертификаты в Бухарской и Ферганской областях, имеют право управлять дронами.
Для подготовки специалистов и повышения их квалификации создана специальная система. В некоторых странах мира правоохранительные органы оснащают дроны высокоточным оборудованием, тепловизорами, динамиками для передачи голосовых сообщений, а также системами доставки первой помощи в труднодоступные места.