Buxoro viloyati IIB matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, internet firibgarlari shaxslari aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Joriy yilning 24 iyul kuni Buxoro viloyatining G‘ijduvon tumanida yashovchi fuqaro huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qilgan. U o‘ziga noma’lum shaxs ishonch bildirgan holda firibgarlik yo‘li bilan 4 175 000 so‘m miqdorida pul mablag‘larini qo‘lga kiritganini bildirgan.
Firibgar fuqaro bilan qimmatbaho sovrin yutganligi haqida gaplashib, sovrin yetkazib berilishi uchun pul talab qilgan. Jabrlanuvchi ishonib, mablag‘larni yuborgan.
O‘tkazilgan tergov-surishtiruv natijasida firibgar Qashqadaryo viloyatida yashovchi, 2003 yilda tug‘ilgan shaxs ekani aniqlangan. Shuningdek, Buxoro viloyatining boshqa bir fuqarosi, Namangan viloyatining Mingbuloq tumanidan bo‘lgan fuqaro ham huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qilgan.
U bank plastik kartasidan 4 700 000 so‘m mablag‘lari g‘oyib bo‘lganini ma’lum qilgan. Tergov davomida aniqlanishicha, firibgar Toshkent viloyatida yashovchi, 2005 yilda tug‘ilgan shaxs bo‘lib, u fuqaroning SMS orqali kelgan maxfiy kodini firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritib, pul mablag‘larini o‘zlashtirgan.
Ikki holatda ham O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” moddasi 3-qismi bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan. Firibgarlarga 8 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.

В Бухаре задержаны два мошенника, расследование продолжается
По информации пресс-службы УВД Бухарской области, личности интернет-мошенников установлены. Об этом сообщил Upl.uz.
24 июля текущего года житель Гиждуванского района Бухарской области обратился в правоохранительные органы. Он сообщил, что неизвестное лицо, завоевав его доверие, мошенническим путем завладело денежными средствами в размере 4 175 000 сумов.
Мошенник разговаривал с гражданином о выигрыше ценных призов и требовал деньги за доставку приза. Потерпевший поверил и отправил деньги.
В результате проведенного расследования установлено, что мошенник — житель Кашкадарьинской области, родившийся в 2003 году. Также другой житель Бухарской области, а также гражданин из Мингбулокского района Наманганской области обратились в правоохранительные органы.
Он сообщил о пропаже 4 700 000 сумов с банковской карты. В ходе расследования выяснилось, что мошенник — житель Ташкентской области, родившийся в 2005 году, который мошенническим путем получил секретный код, пришедший по SMS, и завладел денежными средствами.
По обоим случаям возбуждены уголовные дела по части 3 статьи «Мошенничество» Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Мошенникам грозит наказание в виде лишения свободы на срок до 8 лет.
В настоящее время сотрудники правоохранительных органов работают над установлением причастности обвиняемых в мошенничестве к другим подобным преступлениям.