Toshkentda 15, 28 va 61-yo‘nalishlarda o‘zgarishlar
2025 yil 1 sentyabrdan boshlab Toshkent shahrida uchta avtobus yo‘nalishida o‘zgarishlar joriy etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu o‘zgarishlar shahar transport bosh boshqarmasi va yo‘l-transport infratuzilmasini rivojlantirish boshqarmasi tomonidan yo‘l harakati xavfsizligini oshirish hamda yo‘lovchi tashish samaradorligini yaxshilash maqsadida amalga oshirildi. 15-yo‘nalishdagi avtobuslar endilikda Kuylyuk-1 massividan «Dustlik» metro bekatiga harakatlanayotganda «Vodiy» avtoturargohi va Kuylyuk ko‘prigi ostidagi yo‘lni aylanib o‘tadi.
Bu yo‘nalishda qo‘shimcha yo‘l qismi qo‘shilib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri ko‘prik yo‘liga olib boriladi. 28-yo‘nalish esa tibbiyot akademiyasidan Yangiyobod massiviga borishda Shohimardon, Ohangaron yo‘li, Shohsanam va Katta Yangiyobod ko‘chalaridan o‘tadi.
Shu bilan birga, Katta Yangiyobod ko‘chasida harakat faqat bir yo‘nalishda amalga oshirilishi ta’kidlandi. 61-yo‘nalish avtobuslari esa Izzat ko‘chasidan ikki tomonlama harakatlanib, Besharik, Aviasozlar va Xosiyat ko‘chalariga kirish bekor qilindi.
Boshqarmaning ma’lumot berishicha, ushbu o‘zgarishlar yo‘lovchilar xavfsizligini ta’minlash va avtobus yo‘nalishlarini yanada maqbul tashkil etish uchun kiritilgan. O‘zgarishlar yo‘l harakati tartibini yaxshilashga va shahar transport tizimini samarali boshqarishga xizmat qiladi.

В Ташкенте изменения на маршрутах 15, 28 и 61
С 1 сентября 2025 года в городе Ташкент введены изменения на трех автобусных маршрутах. Об этом сообщил Upl.uz.
Данные изменения были осуществлены Главным управлением городского транспорта и Управлением развития дорожной транспортной инфраструктуры с целью повышения безопасности дорожного движения и улучшения эффективности пассажирских перевозок. Автобусы маршрута 15 теперь при движении из массива Куйлюк-1 до станции метро «Дустлик» будут объезжать автопарковку «Водий» и дорогу под мостом Куйлюк.
На этом маршруте добавлен дополнительный участок дороги, который ведет напрямую к мосту. Маршрут 28 при движении от медицинской академии до массива Янгиюбед проходит через улицы Шохимардон, Охангарон йули, Шохсанам и Ката Янгиюбед.
Также отмечено, что движение по улице Ката Янгиюбед будет осуществляться только в одном направлении. Автобусы маршрута 61 теперь двусторонне движутся по улице Иззат, при этом отменен заезд на улицы Бешарик, Авиасозлар и Хосият.
По информации управления, данные изменения введены для обеспечения безопасности пассажиров и более рациональной организации автобусных маршрутов. Изменения способствуют улучшению порядка дорожного движения и эффективному управлению городской транспортной системой.