Toshkent shahridagi Shota Rustaveli ko‘chasining yangilangan qismida zamonaviy piyodalar tugmachalari bilan jihozlangan yangi turdagi svetoforlar o‘rnatiladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu yangilik haqida berilgan surat Telegramdagi «Bez dna» guruhidan olingan. Yangi svetoforlar Turkiyada qo‘llanilayotgan tizimga o‘xshash bo‘lib, shahar aholisi uchun xavfsizlik va qulaylikni ta’minlash maqsadida ishlab chiqilgan.
Svetoforlardagi tugmachalar Braille shriftida yozuvlar va ko‘tarma belgilar bilan jihozlangan hamda ovozli xabarlar funksiyasiga ega. Turkiyada bunday svetoforlar va tugmachalar “aqlli shahar” dasturining muhim qismi hisoblanadi.
U yerda sun’iy intellekt texnologiyalari asosida moslashuvchan svetoforlar, magistrallarda “yashil to‘lqin” tizimi, aqlli avtoturargoh boshqaruvi va transport oqimlarini monitoring qilish tizimlari joriy etilgan. Toshkent shahrida ham yo‘l harakati sohasida sun’iy intellekt va zamonaviy boshqaruv texnologiyalarini qo‘llash orqali raqamli transformatsiya jarayonlari boshlanishi kutilmoqda.
Bu esa shahar infratuzilmasini rivojlantirish va yo‘l harakati xavfsizligini oshirishga xizmat qiladi.

В Ташкенте внедряется система умных светофоров
На обновлённом участке улицы Шота Руставели в городе Ташкент будут установлены новые светофоры с современными кнопками для пешеходов. Об этом сообщает Upl.uz.
Фото, посвящённое этой новости, взято из телеграм-канала «Без дна». Новые светофоры похожи на систему, применяемую в Турции, и разработаны с целью обеспечения безопасности и удобства жителей города.
Кнопки на светофорах оснащены надписями шрифтом Брайля и рельефными знаками, а также имеют функцию голосовых сообщений. В Турции такие светофоры и кнопки являются важной частью программы «умный город».
Там внедрены адаптивные светофоры на базе технологий искусственного интеллекта, система «зелёной волны» на магистралях, умное управление парковками и системы мониторинга транспортных потоков. В Ташкенте также ожидается запуск процессов цифровой трансформации в сфере дорожного движения с применением искусственного интеллекта и современных технологий управления.
Это будет способствовать развитию городской инфраструктуры и повышению безопасности дорожного движения.