Telegram orqali zararli ilova tarqatgan guruh qo‘lga olindi
Toshkent shahar ichki ishlar bosh boshqarmasi matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, jinoyat guruhining a’zolari qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan tezkor-qidiruv tadbirlari o‘tkazildi. Ushbu tadbirlar davomida "Telegram" messenjerida "Android" operatsion tizimi foydalanuvchilari uchun zararli ilovani tarqatgan besh nafar jinoyat guruhining a’zolari ushlanib, ularning shaxsiy ma’lumotlarini o‘g‘irlaganligi aniqlangan.
Ma’lum qilinishicha, ushbu ilova yordamida jinoyatchilar kontaktlar ro‘yxati, SMS matnlari va mobil qurilmalarda saqlanadigan boshqa ma’lumotlarni qo‘lga kiritgan. Surishtiruv ishlari davomida jinoyat guruhining jami 11 nafar a’zosi borligi, ulardan ba’zilari xorijiy fuqarolar ekanligi ma’lum bo‘ldi.
Guruh a’zolari O‘zbekiston fuqarolarining 133 nafarining bank plastik kartalaridan jami uch milliard so‘m miqdorida pul o‘g‘irlagan. Hozirda jinoyatchilarga nisbatan qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

Группа, распространявшая вредоносное приложение через Telegram, задержана
По сообщению пресс-службы Главного управления внутренних дел города Ташкента, члены преступной группы были задержаны. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками органов внутренних дел были проведены оперативно-розыскные мероприятия. В ходе этих мероприятий были задержаны пять членов преступной группы, распространявших вредоносное приложение для пользователей операционной системы Android в мессенджере Telegram, которые похищали личные данные.
Сообщается, что с помощью этого приложения преступники получили доступ к спискам контактов, текстам SMS и другой информации, хранящейся на мобильных устройствах. В ходе расследования выяснилось, что в преступной группе всего 11 человек, некоторые из которых являются иностранными гражданами.
Члены группы украли с банковских пластиковых карт 133 граждан Узбекистана в общей сумме три миллиарда сумов. В настоящее время в отношении преступников применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
Расследование продолжается. Сотрудники органов внутренних дел пытаются установить других членов группы.