O‘zbekiston Afg‘onistonga yordam berishga tayyorligini bildirdi
O‘zbekiston Afg‘onistonga yordam ko‘rsatishga tayyorligini ma’lum qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Mamlakat sharqiy viloyatlarida yuz bergan kuchli zilzila oqibatida mingdan ortiq odam halok bo‘ldi. Tabiiy ofatning dahshatli oqibatlari haqida xabarlar tarqagan bir paytda rasmiy Toshkent afg‘on xalqiga chuqur hamdardlik bildirdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2 sentyabr kuni kechqurun birinchi bo‘lib Afg‘oniston rahbariyati, halok bo‘lganlar oilalari va jabrlanganlarga ta’ziya va yordam so‘zlarini yo‘lladi. O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi ham qo‘shni mamlakatga yordam berish niyatida ekanligini tasdiqladi.
Vazir Bahrom Saidov rasmiy bayonotida afg‘on xalqiga hamdardlik bildirib, bu qiyin paytda do‘stona yordam ko‘rsatishga tayyor ekanliklarini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, «Afg‘onistonning birodar xalqiga hamdardmiz va bu fojiali tabiiy ofat oqibatlarini bartaraf etishda barcha imkoniyatlarimiz bilan yordam berishga tayyormiz».
Zilzila 31 avgustdan 1 sentyabrga o‘tar kechasi, magnituda 6,0 bilan ro‘y berdi. Ofat markazi tog‘li hududda, ayniqsa Nangarhor, Kunar va Lagmon viloyatlarida joylashgan.
Keyingi sun’iy tebranishlar vaziyatni yanada og‘irlashtirdi va qo‘shimcha vayronagarchiliklarga sabab bo‘ldi. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lganlar soni 1411 dan oshgan, jarohat olganlar esa 3100 dan ko‘pdir.
5400 dan ortiq uy vayron bo‘lgan. Qutqaruv ishlari tog‘li hududning qiyin relyefi va zilziladan keyingi yer silkinishi oqibatida yuzaga kelgan ko‘chki sababli murakkablashmoqda.
Gumanitar tashkilotlar va mahalliy hokimiyatlar eng ko‘p zarar ko‘rgan qishloqlarga yetib borishga harakat qilmoqda, ammo bu joylarga kirish qiyinlashgan. So‘nggi yillarda xalqaro yordamning kamayishi esa mahalliy resurslarga qo‘shimcha yuklamalarni keltirmoqda.
Zilzila Hindukush tog‘ tizmasida yuz berdi. Bu hudud Hindiston va Yevroosiyo tektonik plitalarining to‘qnashuvi natijasida dunyodagi eng seysmik faol zonalardan biridir.
Shu sababli Afg‘oniston va qo‘shni davlatlarda zilzilalar tez-tez va afsuski, vayronagarchilikka olib keladigan tabiiy hodisa hisoblanadi.

Узбекистан заявил о готовности помочь Афганистану
В результате сильного землетрясения, произошедшего в восточных провинциях страны, погибло более тысячи человек. В то время как распространялись сообщения о страшных последствиях природного бедствия, официальная Ташкент выразил глубокие соболезнования афганскому народу.
Президент Шавкат Мирзиёев вечером 2 сентября первым направил слова соболезнования и поддержки руководству Афганистана, семьям погибших и пострадавшим. Министерство иностранных дел Узбекистана также подтвердило намерение оказать помощь соседней стране.
Министр Бахром Саидов в официальном заявлении выразил соболезнования афганскому народу и подчеркнул готовность оказать дружескую помощь в этот трудный период. По его словам, «мы сочувствуем братскому народу Афганистана и готовы всеми возможностями помочь в ликвидации последствий этой трагической природной катастрофы».
Землетрясение произошло в ночь с 31 августа на 1 сентября с магнитудой 6,0. Эпицентр бедствия находился в гористой местности, особенно в провинциях Нангархар, Кунар и Лагман.
Последующие афтершоки усугубили ситуацию и вызвали дополнительные разрушения. По последним данным, число погибших превысило 1411 человек, а раненых более 3100.
Более 5400 домов разрушено. Спасательные работы осложняются сложным рельефом гористой местности и оползнями, вызванными землетрясением и последующими толчками.
Гуманитарные организации и местные власти пытаются добраться до наиболее пострадавших сел, однако доступ к этим районам затруднен. Снижение международной помощи в последние годы увеличивает нагрузку на местные ресурсы.
Землетрясение произошло в горной системе Гиндукуш. Этот регион является одной из самых сейсмоактивных зон в мире в результате столкновения Индийской и Евроазиатской тектонических плит.
По этой причине землетрясения в Афганистане и соседних странах происходят часто и, к сожалению, являются природным явлением, приводящим к разрушениям.