Toshkentda kechki avtobuslar yo‘nalishi ishga tushdi
Toshkent shahar xalq deputatlari kengashi 3-sentabr kuni kechki vaqtda transport imkoniyatlarini yaxshilash maqsadida kechki avtobus yo‘nalishlari tarmog‘ini tashkil etish haqidagi qarorni ma’qulladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus doirasida shaharning asosiy sayyohlik ko‘chalari va muhim joylarini qamrab oluvchi 15 ta maxsus yo‘nalish ishga tushiriladi. Loyihaning umumiy qiymati 33,3 milliard so‘m bo‘lib, moliyalashtirish mahalliy byudjet hisobidan amalga oshiriladi.
Avtobuslar bitta shartnoma asosida ishlaydi, bu tizim 2023 yildan boshlab poytaxt transport tizimida tatbiq qilinmoqda. Toshkent shahar transport bosh boshqarmasi boshlig‘i vazifasini bajaruvchi Allaer Norbutaevning ma’lum qilishicha, avtobuslar soat 22:00 dan 6:00 gacha qatnaydi.
Yo‘nalishlar nafaqat sayyohlik hududlarini, balki aeroport, vokzallar, yirik savdo va ko‘ngilochar markazlar, bozorlar hamda shifoxonalarni ham qamrab oladi. 15 ta yo‘nalishda jami 54 ta avtobus har 30 daqiqada qatnovni ta’minlaydi.
Kechki qatnovlar uchun tarif kunduzgi tarifdan farq qilmaydi. Naqd pul orqali QR-bilet bilan to‘lov 3000 so‘m, elektron to‘lov tizimidan foydalanganda esa 1700 so‘mni tashkil etadi.
Bu qaror turistlar komissiyasining kechki qatnov uchun narxni oshirish taklifiga qaramay qabul qilindi. Kechki yo‘nalishlarga mo‘ljallangan transport vositalari qizil rangda bo‘ladi va “T” harfi bilan boshlanuvchi maxsus raqamlar beriladi.
Barcha avtobuslar zamonaviy talablar asosida jihozlanadi, jumladan konditsioner, Wi-Fi, video kuzatuv kameralar va nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun moslama mavjud bo‘ladi. Loyiha ikki bosqichda amalga oshiriladi.
Birinchi bosqichda, joriy yil oxirigacha, 8 ta yo‘nalish ishga tushiriladi va ularning umumiy uzunligi 136 kilometrni tashkil etadi. Yo‘nalishlar quyidagilar: Kuylyuk bozori – Husayn Bayqara ko‘chasi, Kipchak ko‘chasi – Uzgarish metropoliteni, Chilonzor bozoridan Gulxani (Aktepa) ko‘chasigacha, mahalliy aeroport (3-terminal) – Chorsu bozori, Shifobaxsh suvlar ko‘chasi – Chorsu bozori, Yunusobod 6-mavze – Yunusobod 17-mavze, Shimoliy vokzal – Gulxani (Aktepa) ko‘chasi, Shimoliy vokzal – Shofayz mahallasi.
Ikkinchi bosqichda yana 7 ta yo‘nalish ishga tushiriladi va kechki tarmoq uzunligi 98 kilometrga oshadi. Bu yo‘nalishlar: Gishtkuprik postidan Amir Temur prospektigacha, TTZ dan Amir Temur prospektigacha, Food City dan Amir Temur prospektigacha, Kipchak metropoliten stansiyasidan Amir Temur prospektigacha, Chilonzor bozoridan Chorsu bozorigacha, Nazarbek mahallasidan Chorsu bozorigacha, Keles qishlog‘idan Chorsu bozorigacha.
Dunyoda birinchi kechki avtobus tizimi 1913 yilda Londonda ishga tushirilgan bo‘lib, u bozorlar va sanoat korxonalarida kechki smenada ishlovchi xodimlar uchun transport xizmatini ta’minlash maqsadida tashkil etilgan. Toshkentda esa mazkur loyiha shahar transport tizimini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

В Ташкенте запущено движение вечерних автобусов
Совет народных депутатов города Ташкента 3 сентября утвердил решение о создании сети вечерних автобусных маршрутов с целью улучшения транспортных возможностей в вечернее время. Об этом сообщает Upl.uz.
В рамках этой инициативы будет запущено 15 специальных маршрутов, охватывающих основные туристические улицы и важные места города. Общая стоимость проекта составляет 33,3 миллиарда сумов, финансирование осуществляется за счет местного бюджета.
Автобусы будут работать по одному контракту, эта система внедряется в столичной транспортной системе с 2023 года. По словам исполняющего обязанности начальника Главного управления транспорта города Ташкента Аллаера Норбутаева, автобусы будут курсировать с 22:00 до 6:00.
Маршруты охватывают не только туристические районы, но также аэропорт, вокзалы, крупные торговые и развлекательные центры, рынки и больницы. На 15 маршрутах всего будет 54 автобуса, обеспечивающих движение каждые 30 минут.
Тарифы на вечерние рейсы не отличаются от дневных. Оплата наличными с QR-билетом составляет 3000 сумов, при использовании электронной платежной системы — 1700 сумов.
Это решение было принято несмотря на предложение комиссии по туризму повысить стоимость вечерних поездок. Транспортные средства, предназначенные для вечерних маршрутов, будут красного цвета и иметь специальные номера, начинающиеся с буквы «Т».
Все автобусы будут оснащены в соответствии с современными требованиями, включая кондиционеры, Wi-Fi, видеонаблюдение и приспособления для людей с ограниченными возможностями. Проект реализуется в два этапа.
На первом этапе, до конца текущего года, будет запущено 8 маршрутов общей протяженностью 136 километров. Маршруты следующие: рынок Куйлюк – улица Хусейн Байкара, улица Кипчак – метро Узгариш, от рынка Чиланзар до улицы Гулхани (Актепа), местный аэропорт (терминал 3) – рынок Чорсу, улица Шифобахш сувлар – рынок Чорсу, 6-й микрорайон Юнусабада – 17-й микрорайон Юнусабада, Северный вокзал – улица Гулхани (Актепа), Северный вокзал – район Шофайз.
На втором этапе будет запущено еще 7 маршрутов, и общая длина вечерней сети увеличится на 98 километров. Эти маршруты: от поста Гишткуприк до проспекта Амир Темур, от ТТЗ до проспекта Амир Темур, от Food City до проспекта Амир Темур, от станции метро Кипчак до проспекта Амир Темур, от рынка Чиланзар до рынка Чорсу, от района Назарбек до рынка Чорсу, от села Келес до рынка Чорсу.
Первая в мире система вечерних автобусов была запущена в Лондоне в 1913 году с целью обеспечения транспортного обслуживания работников, работающих в вечернюю смену на рынках и промышленных предприятиях. В Ташкенте данный проект направлен на дальнейшее развитие городской транспортной системы.