Toshkent va viloyatlarda yo‘l patruliga pora taklifi aniqlandi
Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, pora berish bilan bog‘liq bir nechta holatlar aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Toshkent shahrida yo‘l-patrul xizmati xodimi “Onix” rusumli avtomobilni to‘xtatmoqchi bo‘lganida, haydovchi qonuniy talablarni bajarmay, qochishga harakat qilgan. Keyinchalik xodim uni to‘xtatib, tegishli choralar ko‘rib, avtomobilni jarima maydonchasiga joylashtirgan.
Biroq haydovchi to‘xtamagan va avtomobilini jarima maydonchasidan olib ketish uchun pora taklif qilgan. Shu paytda u 500 AQSh dollari miqdorida pora berayotgan vaqtida ushlangan.
Shuningdek, Farg‘ona viloyatining Quva tumanida “Nexia-3” avtomobili haydovchisi spirtli ichimlik ta’sirida transport vositasini boshqarish holatida profilaktika inspektoriga 1000 AQSh dollari miqdorida pora bergan. Boshqa bir holatda, Baghdod tumanida mast holatda bo‘lgan “Damas” avtomobili haydovchisi yo‘l-patrul xizmati xodimiga 800 AQSh dollarini taklif qilgan.
Surxondaryo viloyatining Bandixon tumanida esa “Labo” avtomobilini boshqarayotgan mast haydovchi aniqlangan. Unga nisbatan tegishli hujjatlar rasmiylashtirilgan va avtomobil jarima maydonchasiga olib qo‘yilgan.
Keyinchalik u jarima protokolini bekor qilish va avtomobilni olib ketishda yordam berish uchun yo‘l-patrul xizmati xodimiga 3 million so‘m pora taklif qilgan va pora berayotgan vaqtida ushlangan. Ushbu holatlarning barchasi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Pora berish” moddasi bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan.

В Ташкенте и областях выявлено предложение взятки дорожной патрульной службе
По сообщению пресс-службы Министерства внутренних дел, выявлено несколько случаев, связанных с дачей взяток. Об этом сообщает Upl.uz.
В городе Ташкент сотрудник дорожной патрульной службы попытался остановить автомобиль марки «Onix», однако водитель не выполнил законные требования и попытался скрыться. Позже сотрудник остановил его, принял соответствующие меры и поместил автомобиль на штрафную площадку.
Однако водитель не остановился и предложил взятку, чтобы забрать автомобиль со штрафной площадки. В этот момент он был задержан при передаче взятки в размере 500 долларов США.
Кроме того, в Куваском районе Ферганской области водитель автомобиля «Nexia-3» в состоянии алкогольного опьянения предложил профилактическому инспектору взятку в размере 1000 долларов США. В другом случае, в Багдадском районе водитель автомобиля «Damas» в состоянии опьянения предложил сотруднику дорожной патрульной службы 800 долларов США.
В Бандихонском районе Сурхандарьинской области был выявлен пьяный водитель автомобиля «Labo». В отношении него были оформлены соответствующие документы, и автомобиль был помещён на штрафную площадку.
Позже он предложил сотруднику дорожной патрульной службы взятку в размере 3 миллионов сумов за отмену протокола и помощь в возврате автомобиля, и был задержан при передаче взятки. По всем этим случаям возбуждены уголовные дела по статье «Дача взятки» Уголовного кодекса Республики Узбекистан.