Toshkentda issiq suv ta’minoti vaqtincha to‘xtaydi
Toshkent shahrining markaziy issiq suv ta’minoti tizimini boshqaruvchi Veolia Energy Tashkent kompaniyasi 2024 yil sentabr va oktyabr oylarida amalga oshiriladigan rejalashtirilgan texnik xizmat ko‘rsatish ishlari jadvalini e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu profilaktika tadbirlari davomida markaziy isitish tizimiga ulangan turar joylarda issiq suv ta’minoti vaqtincha to‘xtatiladi. Har bir bosqichda suv ta’minotining uzilishi besh kun davom etadi.
Kompaniyaning rasmiy bayonotida qayd etilishicha, bu chora-tadbirlar shaharning issiq suv va isitish infratuzilmasini kelayotgan qish mavsumiga tayyorlash uchun juda muhimdir. Diagnostika va zarur ta’mirlash ishlari tizimning qishki yuklamalar vaqtida barqaror va nosozliksiz ishlashini ta’minlashga qaratilgan.
Veolia Energy Tashkent rahbariyati poytaxt aholisi va tashkilotlaridan vaqtinchalik noqulayliklarga sabr-toqat bilan yondashishni so‘radi. Texnik xizmat ko‘rsatish ishlari va issiq suv ta’minotining vaqtincha to‘xtatilishi quyidagi bosqichlarda amalga oshiriladi: 8-12 sentabr kunlari Mirzo Ulug‘bek, Temur Malik, Avayxon, Mingbuloq ko‘chalari, shuningdek Mirishkor, Shukura Burxonova, Razzok Hamroyev, Salom, Durmon yo‘li va Feruza hududlarida suv uzilishi kuzatiladi.
Shuningdek, Karasu-1,2,3,4,6, Buz-2 va Feruza massivlari, Zarqarlik, Lutfi, Bog‘iston, Katartal, Guliston, Farhod ko‘chalari va boshqa bir qator hududlarda ham vaqtincha to‘xtatishlar bo‘ladi. 15-19 sentabr kunlari Qorasuv, Besharyk, Birlashgan, Elbek, Asalobod, Quruvchilar, Uysuzlar, Parkent, Chulpon, Alimkent ko‘chalari va Axangaran shosse hududlarida suv ta’minoti to‘xtatiladi.
Tuzel, Uysuzlar, Asalobod massivlari va Aviagorodok shaharlarida ham shu tarzda xizmat ko‘rsatish vaqtincha to‘xtatiladi. Shuningdek, shahar markazi va uning atrofidagi ko‘plab ko‘chalar va massivlar bu jarayonga kiradi.
22-26 sentabr kunlari Mustaqillik prospekti, Mirzo Ulug‘bek, Buyuk Ipak Yo‘li, Qari Niyoziy, Sayram, Tamara Xonim, Akkurgan, Osiyo, Lev Tolstoy ko‘chalari va atrofdagi hududlarda profilaktika ishlari olib boriladi. Bu davrda Yalangach, Tashselmash, Mavlono Riyoziy, Buz-1 massivlari va boshqa hududlarda issiq suv ta’minoti vaqtincha uziladi.
29 sentabr – 3 oktyabr kunlari Amir Temur va Mustaqillik prospektlari, Ahmad Donish, Sharofa Rashidov, Yahyo Gulyamov ko‘chalari, Shahrisabz, Shastri, Yangishahar, Dehqonobod hududlari va boshqa ko‘plab joylarda suv ta’minoti to‘xtatiladi. Shu bilan birga, Beltepa, Ibn Sino, Jararyk, Beshqurghan, Olimpiya massivlari va talabalar shaharchalari ham vaqtincha issiq suvsiz qoladi.
6-10 oktyabr kunlari Munis, Sarikul, Eski Sarikul, Yangizamon, Yangi Kuyluk, Abdurauf Fitrat, Farg‘ona Yo‘li va Kuyluk massivlarida ham shu kabi texnik xizmat ko‘rsatish ishlari amalga oshiriladi. Sergeli tumanidagi ko‘plab ko‘cha va massivlarda ham issiq suv ta’minoti vaqtinchalik uziladi.
Toshkent markaziy issiq suv ta’minoti tizimi Markaziy Osiyodagi eng yirik tizimlardan biri hisoblanadi. Uning umumiy uzunligi 2000 kilometrdan ortib, bu masofa Toshkentdan Istanbulgacha bo‘lgan to‘g‘ri chiziq masofasiga tengdir.
Shuning uchun, belgilangan muddatlarda amalga oshiriladigan texnik xizmat ko‘rsatish ishlari shaharning issiq suv va isitish tizimining ishonchli ishlashini ta’minlash uchun zarurdir. Aholidan vaqtinchalik noqulayliklarga tushunish bilan qarashlari so‘raladi.

облачно с прояснениями ветер 2.1 м/с, ЮЗ
Компания Veolia Energy Tashkent, управляющая центральной системой горячего водоснабжения города Ташкента, объявила график плановых технических работ, которые будут проводиться в сентябре и октябре 2024 года. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе этих профилактических мероприятий в жилых домах, подключённых к центральной системе отопления, временно прекратится подача горячей воды. На каждом этапе отключение воды продлится пять дней.
В официальном заявлении компании отмечается, что эти меры крайне важны для подготовки городской инфраструктуры горячего водоснабжения и отопления к предстоящему зимнему сезону. Диагностика и необходимые ремонтные работы направлены на обеспечение стабильной и бесперебойной работы системы в период зимних нагрузок.
Руководство Veolia Energy Tashkent попросило жителей столицы и организации с терпением отнестись к временным неудобствам. Техническое обслуживание и временное прекращение подачи горячей воды будут проводиться по следующим этапам: С 8 по 12 сентября будет наблюдаться отключение воды на улицах Мирзо Улугбек, Темур Малик, Авайхон, Мингбулок, а также в районах Миришкор, Шукура Бурхонова, Раззок Хамроев, Салом, Дурмон йули и Феруза.
Кроме того, временные отключения коснутся массивов Карасу-1,2,3,4,6, Буз-2 и Феруза, улиц Заркарлик, Лутфи, Боғистон, Катартал, Гулистон, Фарход и ряда других районов. С 15 по 19 сентября подача воды будет прекращена в районах Карасув, Бешарык, Бирлашган, Элбек, Асалобод, Курувчилар, Уйсузлар, Паркент, Чулпон, Алимкент и на шоссе Ахангаран.
В массивах Тузел, Уйсузлар, Асалобод и городах Авиагородок также временно прекратится обслуживание. Кроме того, в этот процесс будут вовлечены многие улицы и массивы в центре города и его окрестностях.
С 22 по 26 сентября профилактические работы пройдут на проспекте Мустақиллик, улицах Мирзо Улугбек, Буюк Ипак Йули, Кари Ниёзий, Сайрам, Тамара Хоним, Аккурган, Осиё, Лев Толстой и прилегающих территориях. В этот период горячее водоснабжение временно прекратится в массивах Ялангач, Ташсельмаш, Мавлоно Риёзий, Буз-1 и других районах.
С 29 сентября по 3 октября подача воды будет прекращена на проспектах Амир Темур и Мустақиллик, улицах Ахмад Дониш, Шарофа Рашидов, Яхьё Гулямов, в районах Шахрисабз, Шастри, Янги шахар, Дехконобод и многих других местах. Также временно останутся без горячей воды массивы Белтепа, Ибн Сино, Жарарык, Бешқурған, Олимпия и студенческие городки.
С 6 по 10 октября техническое обслуживание будет проводиться в массивах Мунис, Сарикул, Эски Сарикул, Янгизамон, Янги Куйлук, Абдурауф Фитрат, Фарғона Йули и Куйлук. В ряде улиц и массивов района Сергелий также временно прекратится подача горячей воды.
Центральная система горячего водоснабжения Ташкента является одной из крупнейших в Центральной Азии. Общая протяжённость системы превышает 2000 километров, что соответствует прямому расстоянию от Ташкента до Стамбула.
Поэтому техническое обслуживание, проводимое в установленные сроки, необходимо для обеспечения надёжной работы системы горячего водоснабжения и отопления города. Жителей просят с пониманием отнестись к временным неудобствам.