Yo‘l harakati xavfsizligini oshirish zarurati kuchaydi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi boshlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yig‘ilishda ma’lum qilinishicha, joriy yilning birinchi olti oyida O‘zbekistonda yo‘l-transport hodisalari borasida murakkab vaziyat kuzatilmoqda. Mamlakatning 20 ta hududida yo‘l-transport hodisalari soni yuqori bo‘lib qolmoqda, boshqa hududlarda esa xavfsizlik ko‘rsatkichlari sezilarli darajada yaxshilangan.
Muynak, Nukus, Taxtakupir, Kanlikul, Yangiobod, Turakurgan, Akkurgan, Sayxunobod, Bulakbashi, Ulug‘nor va Bandixon tumanlarida og‘ir yo‘l-transport hodisalarining soni keskin kamaygan. Shuningdek, Ohangaron, Shirin, Nurafshon va Xonobod shaharlarida olti oy davomida hech bir inson halok bo‘lmagan.
Bu hududlarda amalga oshirilgan chora-tadbirlarning samaradorligini ko‘rsatadi. Biroq Qiziltepa, Uychi, Paxtaobod, Chust, Toyloq, Urgut, Shovot, Pastdarg‘om, Yakkabog‘, Qo‘shkupir, Xonqa, Denov, Peshko‘r, Beruniy tumanlari hamda Toshkent shahrining Olmazor va Bektemir tumanlarida vaziyat hanuz murakkab bo‘lib qolmoqda.
Davlat rahbari Shavkat Mirziyoyev yo‘l-transport hodisalarida yuz ming aholiga to‘g‘ri keladigan o‘lim darajasi MDH davlatlari orasida eng past ko‘rsatkichlardan biri bo‘lsa-da, bu holat o‘zini oqlash uchun sabab bo‘lmasligini ta’kidladi. U shunday dedi: “Afsuski, har to‘rtinchi avariya kamida bitta inson hayotini oladi.
O‘rtacha olganda, har kuni olti kishi halok bo‘lmoqda. Bu barchamizni jiddiy tashvishga solishi kerak.” Bu fikrlar yo‘l harakati xavfsizligini oshirish bo‘yicha ishlarni yanada kuchaytirish zarurligini ko‘rsatadi.

Необходимость повышения безопасности дорожного движения усилилась
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева началось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам обеспечения безопасности дорожного движения. Об этом сообщает Upl.uz.
На совещании было сообщено, что в первые шесть месяцев текущего года в Узбекистане наблюдается сложная ситуация с дорожно-транспортными происшествиями. В 20 регионах страны количество дорожно-транспортных происшествий остается высоким, в то время как в других регионах показатели безопасности значительно улучшились.
В Муynak, Nukus, Taxtakupir, Kanlikul, Yangiobod, Turakurgan, Akkurgan, Sayxunobod, Bulakbashi, Ulug‘nor и Bandixon количество тяжелых дорожно-транспортных происшествий резко сократилось. Кроме того, в городах Охангарон, Ширин, Нурафшон и Хонобод за шесть месяцев не было ни одной человеческой жертвы.
Это свидетельствует о результативности принятых мер в этих регионах. Однако в Кизилтепе, Уйчи, Пахтаабад, Чуст, Тойлоқ, Ургут, Шовот, Пастдаргом, Яккабаг, Қошкўпир, Хонка, Денов, Пешкур, Беруний и в районах города Ташкента Олмазор и Бектемир ситуация по-прежнему остается сложной.
Глава государства Шавкат Мирзиёев отметил, что хотя уровень смертности в дорожно-транспортных происшествиях на сто тысяч населения является одним из самых низких среди стран СНГ, это не может служить оправданием. Он сказал: "К сожалению, каждая четвертая авария уносит жизнь как минимум одного человека.
В среднем каждый день погибает шесть человек. Это должно серьезно беспокоить всех нас." Эти мысли подчеркивают необходимость дальнейшего усиления работы по повышению безопасности дорожного движения.