Noqonuniy dori savdosi bo‘yicha uch dorixona ushlanildi
Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan kuchli ta’sir ko‘rsatuvchi dori vositalarining noqonuniy savdosi to‘xtatib qo‘yilgani haqida ma’lum qilingan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Chilonzor va Sergeli tumanlari Departamenti xodimlari tomonidan ushbu hududlarda faoliyat yuritayotgan ikki dorixonaning sotuvchilari ushlanib, maxsus tezkor tadbirlar o‘tkazildi. Jumladan, “C.Ph.” MChJ dorixonasi sotuvchisi 50 dona “Omnadren 250” kuchli ta’sirli dori vositasini noqonuniy sotishga uringanida qo‘lga olindi.
Shuningdek, “V.H.” MChJ dorixonasi sotuvchisi ham 55 dona shu turdagi dori vositasini noqonuniy sotishga urinib, ushlangan. Ushbu noqonuniy savdolar umumiy qiymati 5,1 million so‘mni tashkil etdi.
Shu tarzda Jizzax shahrida, Samarqand viloyatidagi “Sayhon” MFY hududida joylashgan “X.S.” MChJ dorixonasining provizori ham shifokor retseptsiz 100 dona “Omnadren 250” kuchli ta’sirli dori vositasini 6,5 million so‘mga sotishga harakat qilgan paytda ushlangan. Barcha holatlarda O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Sifatiga shubha tug‘diruvchi yoki soxtalashtirilgan dori vositalarini ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash, tashish yoki sotish maqsadida amalga oshirish, shuningdek, dori vositalarini dorixonalar va ularning filiallaridan tashqarida sotish hamda kuchli ta’sir ko‘rsatuvchi moddalarni o‘z ichiga olgan dori vositalarini retsept bo‘yicha chakana sotish tartibini buzish” moddasi bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atildi.

По делу о незаконной продаже наркотиков были задержаны три аптеки
Пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре сообщила о прекращении незаконной торговли наркотическими средствами. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники Департамента Чилонзорского и Сергели районов задержали продавцов двух аптек, действующих в этих районах, и провели специальные оперативные мероприятия. В частности, продавец аптеки "C.Ph." был задержан, когда пытался незаконно продать 50 штук сильнодействующего препарата "Omnadren 250".
Также продавец аптеки "V.H." был задержан за попытку незаконной продажи 55 штук аналогичного препарата. Общая стоимость этих незаконных продаж составила 5,1 миллиона сумов.
Таким образом, в городе Джизак, в районе "Сайхон" Самаркандской области, провизор аптеки "X.S." также был задержан за попытку продать 100 штук сильнодействующего препарата "Omnadren 250" без рецепта врача за 6,5 миллиона сумов. Во всех случаях были возбуждены уголовные дела по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан о "производстве, приобретении, хранении, перевозке или продаже лекарственных средств, вызывающих сомнения в качестве или поддельных, а также о нарушении порядка розничной продажи лекарственных средств, содержащих сильнодействующие вещества, вне аптек и их филиалов".