Pragadan bloger Tillyaevani videoni o‘g‘irlashda aybladi
Pragadan boshlovchi bloger o‘zbekistonning sobiq prezidenti nabirasiga oid bayonot berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Qizning aytishicha, Maryam Tillyaeva uning «Boylar uchun eng qimmat 10 narsa» mavzusidagi videorolikini o‘g‘irlagan. Maria ismli bloger aytdiki, Tillyaeva nafaqat videorolik g‘oyasini nusxalagan, balki undagi tasvirlarni ham ishlatgan.
U o‘zini juda noqulay va xafa his qilayotganini ta’kidladi. Instagramda mashhur blogerlar ko‘pincha yangi boshlovchi ijodkorlarning g‘oyalarini olib, ularni o‘z uslubida yaxshilab ko‘proq tomoshabin to‘plash holatlari kuzatiladi.
Shu bilan birga, bunday vaziyatda shaxsning mashhurligi muhim rol o‘ynaydi. Mashhur shaxs ishtirokidagi video va ommaviyligi past bo‘lgan insonning roliklari turlicha ko‘rilishlar soniga ega bo‘ladi.
Shuning uchun, g‘oya o‘g‘irlanishi va ijodiy mulk masalalari ijtimoiy tarmoqlarda dolzarb mavzuga aylangan. Bu holat ijodkorlar o‘rtasida murakkabliklar va noroziliklarga sabab bo‘lmoqda.

Блогера Тилляеву обвинили в краже видео из Праги
Ведущий блогер из Праги сделал заявление о внучке бывшего президента Узбекистана. Об этом сообщает Upl.uz.
По словам девушки, Марьям Тилляева украла ее видеоролик на тему «10 самых дорогих вещей для богатых». Блогер по имени Мария сказала, что Тилляева не только скопировала идею видеоролика, но и использовала изображения из него.
Она подчеркнула, что чувствует себя очень неловко и обиженной. В Instagram популярные блогеры часто берут идеи начинающих творцов и дорабатывают их в своем стиле, чтобы привлечь больше зрителей.
При этом в такой ситуации важную роль играет популярность личности. Видео с участием известного человека имеет больше просмотров, чем ролики с низкой популярностью.
Поэтому вопросы о краже идей и авторских правах стали актуальной темой в социальных сетях. Эта ситуация вызывает сложности и недовольство среди творцов.