O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi «Ovoz» loyihasi tashkilotchisi MChJ «Talent Show» kompaniyasiga mualliflik huquqlari buzilishi bo‘yicha rasmiy ogohlantirish berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu holat xalq artisti Sherali Juraevga tegishli «Qora ko‘zli sanamjon» qo‘shig‘ining ruxsatsiz ishlatilishi bilan bog‘liq. Tekshiruv jarayonida ushbu qo‘shiq fonogrammasi «The Voice of Uzbekistan» nomli rasmiy YouTube-kanalida ommaviy foydalanishga qo‘yilgani aniqlangan, ammo mualliflik huquqlarining egalaridan yoki ularning vakillaridan ruxsat olinmaganligi ma’lum bo‘ldi.
«Talent Show» rahbariyati vaziyatga tezkorlik bilan munosabat bildirib, qonunbuzarlikni tekshiruv yakunlanishidan oldin bartaraf etdi. Shuning uchun Adliya vazirligi qat’iy choralar ko‘rish o‘rniga faqat rasmiy ogohlantirish berishga qaror qildi.
Shu bilan birga, vazirlik mediada faoliyat yuritayotgan barcha sub’ektlarga mualliflik huquqlariga rioya qilish zarurligini eslatdi. Amaldagi qonunchilik, xususan «Mualliflik huquqi va unga doir huquqlar to‘g‘risida»gi qonun asosida, bunday huquqbuzarliklar uchun 20 dan 1000 bazaviy hisoblash miqdorigacha jarima belgilanishi mumkin.
Adliya vazirligi telekanallar, radiokanallar va boshqa kontent foydalanuvchilarini qonun talablariga qat’iy amal qilishga chaqiradi. Mualliflik huquqlari buzilishi holatlari yuzasidan shikoyat va murojaatlar uchun «1008» ishonch telefoni faoliyat yuritadi, shuningdek info@adliya.uz elektron manzili orqali ham murojaat qilish mumkin.
O‘zbekiston qonunchiligiga muvofiq, mualliflik huquqi, ism huquqi va muallifning obro‘sini himoya qilish huquqi asrlar davomida, hatto asar ommaviy mulkka aylanganidan keyin ham saqlanib qoladi. Bu huquqlar muallifning ijodiy merosini himoya qilishda muhim ahamiyatga ega.

Talent Show компания нарушила авторские права
Министерство юстиции Республики Узбекистан официально предупредило ООО «Talent Show», организатора проекта «Ovoz», о нарушении авторских прав. Об этом сообщает Upl.uz.
Данный случай связан с несанкционированным использованием песни народного артиста Шерали Жураева «Qora ko‘zli sanamjon». В ходе проверки было установлено, что фонограмма этой песни была размещена для массового использования на официальном YouTube-канале «The Voice of Uzbekistan», однако разрешение от правообладателей или их представителей получено не было.
Руководство «Talent Show» оперативно отреагировало на ситуацию и устранило нарушение до завершения проверки. Поэтому Министерство юстиции решило ограничиться официальным предупреждением, не применяя строгих мер.
Вместе с тем, министерство напомнило всем субъектам, работающим в медиа, о необходимости соблюдения авторских прав. В соответствии с действующим законодательством, в частности законом «Об авторском праве и смежных правах», за подобные нарушения может быть наложен штраф в размере от 20 до 1000 базовых расчетных величин.
Министерство юстиции призывает телеканалы, радиостанции и других пользователей контента строго соблюдать требования закона. Для жалоб и обращений по фактам нарушения авторских прав действует горячая линия «1008», а также можно обращаться по электронной почте info@adliya.uz.
В соответствии с законодательством Узбекистана, право авторства, право на имя и право защиты репутации автора сохраняются на протяжении веков, даже после того, как произведение стало общественным достоянием. Эти права имеют важное значение для защиты творческого наследия автора.