Akshay Kumar Hindiston kino sanoatining eng mashhur va sermahsul aktyorlaridan biridir. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U 150 dan ortiq filmlarda rol ijro etgan va Bollivudda “Khiladi” laqabi bilan tanilgan. Akshay 1967 yilda Panjobda tug‘ilgan bo‘lib, asl ismi Radjiva Hari Om Bxatiya hisoblanadi.
U dastlab Gonkongda oshpazlik va jang san’ati bo‘yicha mashg‘ulotlar olib borgan, keyinchalik Hindistonga qaytib, modellikdan aktyorlik faoliyatini boshlagan. 1990-yillarda “Khiladi” film seriyasi orqali katta shuhrat qozongan Akshay Kumar bugungi kunda nafaqat jangari janrda, balki komediya va drama rollarida ham muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Uning “Hera Pheri”, “Bhool Bhulaiyaa”, “Airlift” va “Kesari” kabi filmlari keng e’tirofga sazovor bo‘lgan. Akshay Kumar nafaqat aktyor, balki muvaffaqiyatli ishbilarmon va xayriya ishlariga ham faol hissa qo‘shuvchi shaxs sifatida tanilgan.
U sog‘lom turmush tarziga katta ahamiyat beradi va har kuni ertalab soat to‘rt yarimda uyg‘onib jismoniy mashqlar bilan shug‘ullanadi. Forbs jurnali ma’lumotlariga ko‘ra, Akshay Kumar dunyodagi eng ko‘p maosh oladigan aktyorlar qatoriga kiradi.
Har bir film uchun u o‘rtacha 70 dan 120 kror rupiygacha haq oladi. Shu sababli muxlislar uni “Bollivudning Oltin Odami” deb atashadi.

Akshay Kumar: Самый известный актер Болливуда
Акшай Кумар — один из самых известных и продуктивных актёров индийской киноиндустрии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сыграл более чем в 150 фильмах и известен в Болливуде под прозвищем «Кхилади». Акшай родился в 1967 году в Пенджабе, его настоящее имя — Раджив Харри Ом Бхатия.
Сначала он занимался кулинарией и боевыми искусствами в Гонконге, а затем вернулся в Индию, где начал карьеру актёра с моделинга. В 1990-х годах он приобрёл большую популярность благодаря серии фильмов «Кхилади». Сегодня Акшай Кумар успешно работает не только в жанре боевика, но и в комедийных и драматических ролях.
Его фильмы «Хера Фери», «Бхул Бхулайя», «Эйрлифт» и «Кесари» получили широкое признание. Акшай Кумар известен не только как актёр, но и как успешный бизнесмен и активный участник благотворительных проектов.
Он придаёт большое значение здоровому образу жизни и каждое утро встаёт в четыре тридцать, чтобы заниматься физическими упражнениями. По данным журнала Forbes, Акшай Кумар входит в число самых высокооплачиваемых актёров мира.
За каждый фильм он получает в среднем от 70 до 120 крор рупий. Поэтому поклонники называют его «Золотым человеком Болливуда».