Amerika Kino san’ati va fanlari akademiyasi 98-«Oskar» mukofoti uchun 12 ta yo‘nalishdagi short-listlarni rasman e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bosqich har yili eng yaxshi loyihalarni aniqlab, asosiy nominatsiyalarga yo‘l ochuvchi muhim jarayondir. Short-listlarda eng ko‘p tilga olingan asarlar orasida Rayan Kugler tomonidan suratga olingan *Sinners* filmi hamda *Wicked: For Good* myuzikli alohida ajralib turdi.
Bu loyihalar bir vaqtning o‘zida bir necha texnik yo‘nalishlar va musiqa toifalarida nomzod sifatida ko‘rsatilgan. Joriy yilda short-listlar quyidagi toifalarni qamrab oldi: animatsion qisqa metrajli filmlar, aktyorlar ishtirokidagi qisqa metraj, hujjatli filmlar (to‘liq va qisqa metraj), xalqaro filmlar, kasting, operatorlik mahorati, grim va soch turmagi, ovoz dizayni, vizual effektlar hamda musiqa yo‘nalishlari — original qo‘shiq va original saundtrek.
Ayniqsa, musiqa bo‘limi katta qiziqish uyg‘otdi. Short-listga tanlangan asarlar orasida Nine Inch Nails, Mayli Sayrus va Ed Shiran kabi mashhur ijrochilarning ishlari ham borligi qayd etildi.
Bu esa musiqa yo‘nalishida kuchli raqobat bo‘lishidan darak beradi. Keyingi bosqichda, 2026 yilning 12–16 yanvar kunlari nominatsiyalar uchun ovoz berish jarayoni o‘tkaziladi.
Rasmiy nominantlar esa 22 yanvar kuni e’lon qilinishi rejalashtirilgan. Ma’lumot uchun, 98-«Oskar» mukofotini topshirish marosimi 2026 yil 15 mart kuni bo‘lib o‘tadi.
Tadbirni taniqli komik va shoumen Konan O’Brayen olib boradi. Kino ixlosmandlari uchun esa asosiy qiziqish va hayajon hali oldinda.

98-«Оскар»: шорт-листы объявлены, конкуренция сильная
Американская академия кинематографических искусств и наук официально объявила шорт-листы в 12 категориях для 98-й премии «Оскар». Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот этап является важным процессом, который ежегодно выявляет лучшие проекты и открывает путь к основным номинациям. Среди наиболее упоминаемых произведений в шорт-листах особенно выделились фильм *Sinners* режиссера Райана Куглера и мюзикл *Wicked: For Good*.
Эти проекты одновременно были представлены в нескольких технических категориях и музыкальных номинациях. В этом году шорт-листы охватили следующие категории: анимационные короткометражные фильмы, короткометражные фильмы с участием актеров, документальные фильмы (полнометражные и короткометражные), международные фильмы, кастинг, операторское мастерство, грим и прически, звуковой дизайн, визуальные эффекты, а также музыкальные направления — оригинальная песня и оригинальный саундтрек.
Особый интерес вызвал музыкальный раздел. Отмечается, что среди произведений, вошедших в шорт-лист, есть работы таких известных исполнителей, как Nine Inch Nails, Майли Сайрус и Эд Ширан.
Это свидетельствует о сильной конкуренции в музыкальной категории. На следующем этапе, с 12 по 16 января 2026 года, пройдет голосование за номинации.
Официальные номинанты будут объявлены 22 января. Для справки, церемония вручения 98-й премии «Оскар» состоится 15 марта 2026 года.
Ведущим мероприятия станет известный комик и шоумен Конан О’Брайен. Для любителей кино основные интерес и волнение еще впереди.